С наближаването на Рождество Христово, се увеличават благотворителните инициативи под знака на Коледа. С гледна точка към традицията на благотворителноста, връзката и смисъла на празника, е Пламен Сивов от сайта Православие. БГ
Коледната благотворителност е с дълга традиция в християнската култура и общество , но самият празник Рождество Христово като смисъл е самото въплъщение на Бога в човешки облик, приемането му като човешката природа, и е акт на изкуплението на човечеството.
Затова Божието човеколюбие се превежда в християнските култури като призив за благотворителност към всички християни за съпричастие към всички страдащи, унижени, оскърбени, към хората в тежко положение.
В цялата история на християнството за това има нишки на благотворителност, но когато тя е кампанийна, свързана с отделни празници е индикация за упадък. Защото идеята е съпричастие и благотворителност през целия ни живот, не само веднъж , или пет пъти.
За истинския християнин, коледната благотворителност не може да бъде интересна, защото тя е предназчена за другите, към хората, които нямат отношение към християнството, и е само повод, някои хора да ръзвържат кесиите си за други хора. Всичко е маркетингова стратегия, която осигурява средства на определени организации, или каузи, в което няма нищо лошо, но в психологически смисъл, товя няма нищо общо с християнството.
Моделът, примерът за нашето милосърдие е, жертвата на Божия син.
Мярата, която се изисква от нас, християните, е да положиш душата си за ближния си. А можем ли да кажем, че правим това всеки ден, аз не бих могъл да кажа това за себе си. Ние се опитваме, доколкото са ни силите, доколкото ни е вярата, доколко ни е волята, да се стремим към това високо призвание.
За големите благотворителни кампании под коледния знак, Сивов разказа, че е правил опити да разбере къде точно отиват събраните пари, за какво, кой ги управлява, и не е разбрал. Той изрази и гледната точка затова, че подобни кампании, дори когато са инициирани от президентството, не са редни, защото една държава не трябва да прехвърля върху хората отговорността затова, че трябва да се закупят кувьози.
В дните преди Рождество Христово, дори и за тези, които го приемат Рождество Христово механично, без познание и вътрешно съучастие, отварянето на сърцето е много хубаво, усещането, да почувстваш другия, както себе си...
Интервюто с Пламен Сивов е в звуковия файл.
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..