Единият апарат е предназначен за подпомагане на дишането на новородените деца или така наречената респираторна поддръжка на дишането. А вторият апарат е за неинвазивно измерване на кръвните газове и то по-специално на въглероден двуокис в кръвта. Първият апарат е абсолютно необходим за нашата работа, защото тенденциите в неонатологията са да се намаляват инвазивните процедури, които в някои случаи са животоспасяващи. Но там, където е възможно, този апарат, който ние получаваме за респираторната поддръжка, той ще намали инвазията спрямо децата и също ще осигури подпомагане на дишането, обясни професор Кръстева.
Дигиталната система за транскутанен кръвно-газов мониторинг също е изключително необходима за бебетата
Няма дете с нарушения в дишането, при което да не се наложи да се направи кръвно-газов анализ. Този анализ информира за насищането на кръвта с кислород, дали е по-ниско, дали има нужда примерно да увеличаваме притока на кислород. Дава ни информация за парциалното налягане на въглеродния двуокис. И това за да го изследваме, ние трябва да убодем бебето, за да се вземе макар и минимално количество кръв, за да се направи този кръвно газов анализ. С този апарат, който ние получаваме от „Българската Коледа“ на практика се дава възможност чрез много фин електрод, който се поставя на бедрото на бебето, да се отчете съдържанието на тези кръвни газове в кръвта и по този начин се намалява инвазията, заяви началникът на отделението по неонатология към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив.
„Българската Коледа“ е изключително полезна кампания за децата
Професор Кръстева припомни, че със събраните средства от инициативата се осигурява не само апаратура за нуждите на детските клиники в страната, но също така се закупуват скъпоструващи и животоспасяващи лекарства, осигурява се и продължителна двигателна рехабилитация на деца с хронични заболявания.
Благодарение на съпричастността на хората и на обществото, на волята на дарителите, ние успяваме да осигурим средствата, които са необходими за да покрием всички тези направления от дейността на „Българската Коледа“. И аз съм убедена, че и предстоящата кампания, която ще набира средства за следващата година, ще бъде също толкова успешна. Защото хората виждат смисъл от това, което правят. Виждат, че то помага на децата. Виждат, че средствата отиват по предназначение и се използват така, както трябва. Смятам, че няма да има човек, който да си зададе въпроса – дали да помогна или да не помогна? Мисля, че хората са убедени, че трябва да помагат. Не са еднократни примерите от живота ни, в които виждаме жестове към страдащите и нуждаещите се от помощ и съчувствие. И това ни прави хора, това ни прави човеци. А аз съм абсолютно убедена в човечността и в доброто, категорична е професор доктор Мая Кръстева.
Отворете сърцата си, помогнете и вие. Защото нашите деца го заслужават.
Репортаж от отделението по неонатология към УМБАЛ „Свети Георги“ можете да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..