Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризите създават имунитет за държавите

С развитието на интернет няма нито едно мнение, което да е 100% или 50 - 60% сиурно в целия свят за това, дали идва нова икономическа криза. На всяка тези има опоненти и всички мнения имат своите последователи и вярващи.

 Гугъл, които са мастодонтът в интернет в света, казват, че 75% от информацията, която  четем в сайтовете, е грешна или подвеждаща. Затова българинът е много объркан, защото няма цялостна концепция да разбира ще има ли или няма да има криза, ще забогатее ли, или – не. Това заяви икономическият анализатор Светозар Гледачев.

Той подчерта, че на хоризонта няма никакъв повод за тревога, че ще има криза. Въпреки това обаче той е на мнение, че криза ще има, защото хората бъркат.

 Вижте навън – слънце, 12, 15 градуса, но пролет не идва. Идва зима и в тази зима и в икономиката идва криза. Хората обаче не трябва да се плашат, а да вземат мерки. Знаете, че когато идва зима, хората си правят буркани и се подготвят. Трябва да се вземат мерки, които за всекиго те са различни, както са различни хората, доходите им и икономическото им състояние.

По думите на Гледачев, погледнато отвън, България сега стои добре.

Но така беше и през 2008 г., когато управляваше Станишев, в САЩ  имше криза и тогава той каза „Криза няма да има“ ...но тя ни удари. И как ни удари...

Кризите се препредават една на друга, свързани са, но са различни. Те няма да протекат по същия начин, но логиката им е същата. За всяка идваща криза общото е, че трябва да се заделят пари, защото собствеността има ликвидност, не може да бъде бързо продадена. А  пари ще ни трябват в следващата година и половина.

Във връзка с празниците, наблягайте на духовното, а не на материалните неща. Не се изхвърляйте да купувате ненужни неща, защото това ще ви направи финансово зависими в следващите години и ще прекарате кризата зле, посъветва  известният финансист. Въпреки това  няма да бъде страшно, защото ние имаме подкрепата на ЕС. Хората да не се плашат, но да вземат мерки.

Кризите са полезни, защото създават имунитет на държавите.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01