Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правото да е над политиката при Конституционни промени

Венецианската комисия препоръчва тълкуване от Конституционния съд за орган, който да разследва главния прокурор

Споровете на 12-ти декември ще са за създаването на фигурата на независимия прокурор, който да разследва главния, както и за необходимостта от Конституционна реформа.

По темата на деня разговор днес с доц. д-р Христо Паунов, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“.

Доц. Паунов каза, че според него темата за недосегаемостта на главния прокурор е стара и се търкаля от 2009 година. Например, вече се направи предложение да се назначава прокурор от прокурорската колегия на ВВС. 

От това, което се предлага като нов законопроект излиза, че тази фигура пак ще е зависима от главния прокур. Предлага се нещо, което е доста спорно като конструкция. 

Венецианската комисия дава три предложения за това, кой може да е независим прокурор в българската правна система. Първото е да се възлага тази фунция на главния инспектор към инспектората на ВСС, но той няма такива конституционни правомощия.

Конституцията през годините беше променяна пет пъти и тя съдържа механизми за промяна. Сега има моменти, при които политическото надделява над юридическото. ЕК прави периодично доклади за България, но в послединя доклад ЕК казва, че за поддържането на обществено доверие трябва да е от решаващо значение - точно независимостта на главния прокурор.

Вчера например Румен Радев за първи път като държавен глава казва категорчно, че иска да внесе промени в Конституцията. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52

Гражданите гласуват за играчи срещу системата

"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се..

публикувано на 21.08.24 в 10:47

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08