"Демократична България" и "Съюз за Пловдив" смятат, че поемането на общински дълг е възможен управленски инструмент, но настояват за отговори за условията на кредита и проектите, които ще се финансират с него.
Според Йордан Иванов от ДБ митът за близостта на кмета с премиера е разбит на пух и прах, защо новината за кредита от 120 млн. лв. бе съобщена ден, след като правителството раздаде 3 милиарда лева, но Пловдив не бе в списъка.
Другият въпрос е свързан с размера на заема, как ще се усвоява, какви проекти ще се финансират, за какъв период. Когато се говори за кредитна линия, дяволът е в детайлите.
Най- голямото притеснение, според Иванов, е дали Пловдив ще може да изплаща този заем, защото в момента се връщат два кредита. В същото време се очаква увеличение на местните данъци и такси.
Ако местните данъци и такси се увеличават, събираемостта им пада. Ако се разчита заемът да се плаща през по- високите данъци, това е сгрешен подход.
От "Съюз за Пловдив" смятат, че преди да се стигне до кредит, трябва максимално да се използват общинските ресурси и еврофондовете. Не сме изненадани от решението, но сме изненадани от размера на заема и от неправилния начин на оповестяването му, коментира Евелин Парасков.
Според него е налице сериозно разминаване между планираните бюджетни приходи през тази година от 150 млн. лв и действителните постъпления от 130 млн.лв. Това е сериозен проблем при финансиране на капиталова програма. Най- важно е да има екшън - план за приоритетните проекти, както и откъде ще се финансират. Дългът е нещо нормално за една община, но трябва да бъде разяснено на обществеността, а не както заместник - кметът го обяви.
От СП подчертават, че най- важни са проектната готовност и приоритетите на управляващите. Заемът от ЕИБ е при изгодни условия, защото правилата на банката съвпадат с европейската кохезионна политика, добави Парасков.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..