Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за "Книжовото наследство на Пловдив"

Книга за Пловдив с исторически факти от дълбока древност и Възраждането е дело на възрожденските усилия на основателя на фондация „Балкански културен форум“ Любозар Фратев- спомоществовател, общественик и бизнесмен.

Това е 14-та книга, която той издава. Нарича се „Книжовен паметник за Пловдив“ и е посветена на домакинството на града като Европейска столица на културата 2019.

Книгата е по-различна от останалите, защото досегашните 13 книги бяха посветени на Пловдив, на възрожденската и следвъзрожденската епоха. 11 от тях бяха авторски книги – потулени, забравени, премълчавани и дори неудобни книги за политиците на своето време. Изключение правят две от тях – подборката на доц. Юлия Николова и великолепното историческо изследване „Възрожденският Пловдив“  на проф. Николай Генчев.

Взехме съгласие от дъщерята на  Кирила Възвъзова Каратеодорова да черпим информация от нейния научен труд „Непресъхващи извори“ с идеята да покажем на хората, които обичат миналото, документите, по които те могат да направят реконструкция на миналото. Така се получи една пълна антология на писаното за Пловдив от Античността до края на 19 в..

Фратев уточни, че  книгата е структурирана в три раздела – „Древност“, Средновековие“ и „Ново време“.

Писмените паметници от Античността са доста скромни, поради това, че предците ни – древните траки са били безписмени. В по-голямата си част изворите са писани от древноримски и римски историци, съдържат описания на бита на древните траки, предания. Всичко, което е представено, е свързано с бесите и одрисите, които населяват района на Пловдив.

В периода 7-14 в., посветен на Средновековието, данните  са по-разнообразни и най-пространни са византийските източници. Градът, като най-важен център на Горна Тракия, има  стратегическо значение и 13 пъти поне сменя своите владетели.  

В третия раздел са цитирани много документи, сред които и официалните дипломатически кореспонденции, публикации в европейския печат.

Оформител на книгата е художникът Костадин Отонов, а редакцията на текстовете е на д-р Стефан Шивачев – директор на Историческия музей и на Данаил Георгиев.

Убеден съм, че книгата ще обогати познанието ни за любимия ни град и ще умножи гордостта, че сме част от него. 

Цялото интервю е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Пловдивската опера представя премиерно "Отело" от Верди

Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив.  В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..

обновено на 31.01.25 в 07:31

Венета Маринова открива изложбата "Точно време"

Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив.  Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..

публикувано на 31.01.25 в 06:52