Каква е йерархията с отпадъците в България? Как законите не санкционират, а дори насърчават изгарянето на отпадъци? Разговорът е с експерта Петко Ковачев от Института за зелена политика.
Няма точен отговор колко точно и какви отпадъци се горят в България, посочи специалистът. По думите му част от вносните не са третирани така, че да се получи т. нар. RDF гориво. На различни места в страната се откриват складирани най-различни вносни отпадъци, част от които просто са балирани, посочи експертът.
Няма как да се получи точна информация и от Националния статистически институт, защото те работят с документи, не извършват проверки на място, допълни Ковачев.
Той коментира изнесените факти от БСП, че правителството на Бойко Борисов 3 е внесло за 5 години 735 хиляди тона отпадъци, част от които болнични, така: "МОСВ от години не си върши работата и не контролира целия процес на третирането на отпадъци".
По думите му въпреки законовата си рамка екоминистерството се проваля в контрола, а и му липсват достатъчно хора за проверки, а тези, които работят, са затрупани с други цели.
По повод проблема в Пещера, където хората протестират против изгарянето на отпадъци, които тровят въздуха, но РИОСВ твърди, че няма замърсяване, Петко Ковачев обясни, че няма данни какво се случва извън времето, когато мери екоинспекцията. Не е ясно и дали операторът експлоатира правилно инсталацията. Вече при нас постъпват сигнали за манипулиране на инсталациите от страна на собствениците им, посочи още експертът.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Петко Ковачев от Института за зелена политика е в прикачения файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..