Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климатични и институционални аномалии "Точно днес"

Те предизвикват смут в средата на зимата. Институционална вихрушка, дефицит на чуваемост, арести транформиращи значими за обществото проблеми в полицески казуси извън адекватния политически разговор. След 30 години демократичен преход за  сблъсъците в държавата с привкус на  апатия  -  чуйте бившия  конституционен съдия Георги Марков.

След обсурдното  осъзнаване на проблема, че цял един български град от ХХІ век остана без вода, а  тонове мъртва риба изплуваха от токсично замърсената Марица, разговора за предизвикателствата в управлението на водите ще поставим в контекста на климатичните промени – събеседник инж. Никола Карнолски – член на УС на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Раковски отбелязва 54 години от обявяването си за град – кметът Павел Гуджеров за предизвикателствата пред местната власт, европроектите, инфраструктурата.

Часове след като хърватският пристанищен град Риека  даде официален старт на мащабния европейски проект  „Културна столица на Европа“ под напора на проливния дъжд, за хората и амбициите им, срещите и събитията  - питаме Светлана Куюмджиева – артистичен директор на Фондация „Пловдив 2019“.

Темата за присъствието на Пловдив на картата на  европейската култура и - на Стария континент в  облика на хилядолетния ни град ще продължим  в разговор за очакваните промени в екипа  на Фондацията - събеседник проф. Любомир Караджов – член на УС.

А първите минути на утрото тази седмица ще бъдем компанията на Разказвача на приказки Констинтин – Кирил Иванов. Той е гост в рубриката „Добро утро, Ден“ в 7 без 10.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" на 26 май

Във понеделник сутрин и все още с празнично настроение, говорим за образование,здравеопазване и изкуство. Даваме думата на младите хора, за да разкажат какво ги тревожи и какви са проблемите, които трябва да се решат за да останат да живеят и работят в страната си.  Говорят студентите по медицина, които излизат на протест в шест града - Пловдив, София,..

обновено на 25.05.25 в 16:44

Знания по правопис и кариерно развитие днес в Клуба

Часове след Денят на славянската просвета и култура Ви разказваме за формата "Буквоплет".  Какво представлява, как се провежда и защо е толкова любимо на децата състезанието по правопис ще попитаме организатора Силвана Джамбазова. Тя ще бъде наш гост заедно с децата финалисти в приключилия само преди седмица последен етап на формата, провел се във Велико..

публикувано на 25.05.25 в 14:20

Неделно с „Шейкър“

Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..

публикувано на 24.05.25 в 16:05

С ухание на цветя и в очакване на празника „Ден след ден“

В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..

публикувано на 23.05.25 в 14:41
Снимката е илюстративна

“Вход свободен” в емоциитe на май

Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..

публикувано на 23.05.25 в 09:05