Психиатърът д-р Владимир Симов идва от Франция, където живее работи сега, като преди това е работил във Великобритания, където е и университетски преподавател, а у нас е бил в Медицинска академия, тогава е и зам.председател на Юнг общество у нас.
Книгата е на издателство „Изток-Запад“, която ще има премиера тази вечер от 18 ч. е с преводът на адвокат Пламен Хаджийски с научни редактори Валерия Дилова и д-р Владимир Симов. Специално участие ще вземат пианистът Ростислав Йовчев, актьорите Маргарита Гошева, Симеон Алексиев, Александър Хаджиангелов и режисьорът Стайко Мурджев от Драматичен театър-Пловдив.
„Червената книга” (Liber Novus) на швейцарския психиатър и основател на аналитичната психология Карл Густав Юнг (1875–1961) е непубликуван приживе негов труд, собственоръчно написан и изрисуван дневник на сънищните и будните му видения, в периода 1913–1929 г. Оформен е като илюстрован средновековен ръкопис, предназначен да бъде съзидан от образ и слово храм на душата.
Илюстрациите в "Червената книга" са направени от самия Юнг / той работи върху книгата 16 години/ и са изумителни. За съжаление, на този етап не са включени ва това апърво на български език издание, защото цената би била търде висока, но има идея да се публикуват и те.
Книгата е издадена на немски и английски език за първи път през 2009 г., и е плод на дългогодишен психологически експеримент, при който Юнг, следвайки примера на античните герои Одисей и Орфей, се осмелява да предприеме νέκυια (некия) – да слезе в бездната на онова, което по-късно сам ще нарече колективно несъзнавано, и да предостави собствения си живот – тялото, душата, ума, дори кръвта си, за арена на праобразите, обитаващи незнайните небеса и преизподни, от които е съставен човекът. Макар да се радва на рано постигнала го светска слава, той се впуска в това пътешествие, по-късно наречено метод на активно въображение, надявайки се отново да намери и да възвърне изгубената си в суетното лутане душа.
Цялото интервю с д-р Владимир Симов е в звуковия файл.
Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев. За автора: Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г. Завършва специалност „История“ във..
Премиера на новата си книга „Лично“ ще направи тази вечер писателят Илия Михайлов в Дружеството на пловдивските писатели. Редактор на книгата с импресии и стихотворения е Стоян Терзиев, който ще бъде и модератор на срещата. „Първото ми впечатление за този автор е неговата искреност – без всякакъв оттенък за плахост от това рисковано..
Концерт на преподаватели от Държавната консерватория при Тракийски университет в Одрин, Турция ще звучи тази вечер в Първо студио на Радио Пловдив. Входът е свободен, потвърдиха организаторите от семейното трио Арабоглу. В програмата са включени три валса на композитора Ялънч Тура и произведението „Едирнекяри“ на Хасан Ниязи Тура...
Писателят Костадин Костадинов представя новия си роман „Последният войнишки император“ в Литературен салон „Spirt& Spirit“ в клуб „Петното на Роршах,“ в рамките на „Пловдив чете 2025“. Премиерата е тази вечер, от 19 часа, а модератор на събитието ще бъде Александър Секулов, издателството е "Хермес". За последната му книга „Ловецът на..
Литературна среща „Пътешествие към Атлантида“ с езотеричния писател Христо Нанев организира тази вечер пловдивското читалище „Възраждане“. Пръв за Атлантида споменава древногръцкият философ Платон, който отбелязва, че тя е съществувала 9000 години преди неговото време. "Легендата за Атлантида е история за смирени, духовни хора, които..