Пловдивската галерия "Сигна" открива изложба живопис на Богомил Благоев със заглавие "В памет на Цветелина".
В Пловдив авторът се представя за първи път самостоятелно. Изложбата е благотворителна.
Първоначалният замисъл е бил тя да е с кауза за набиране на средства за лечението на болната му дъщеря, но в хода на подготовката младата жена почина. Сега целта е събраните средства да отидат в помощ на нейното семейство, казва галеристката Нели Петрова.
Богомил Благоев е роден през 1943 г. в с. Копаница, Радомирско, но живее и твори в Перник и София. Член е на СБХ. Дългогодишен преподавател е по изобразително изкуство в Специализираното училище по изкуствата „Св. Климент Охридски“ в Перник. Творецът ползва познатите академични живописни техники, но търси и нетрадиционни похвати, за да „оживи“ платната и ги направят по-атрактивни. Гравитира към поантализма /френско течение в изобразителното изкуство, свързано с точкуване/ и това го прави разпознаваем по стил. Едновременно с това залага и на цветните петна като основа, повлияващи на оптичното смесване и въздействие на точките, нанесени върху тях. Рисува предимно пейзажи, въплъщаващи красотата на природата.
Участва в международни биеналета по живопис в Палма де Майорка, Истанбул и др., в международни пленери в страната и чужбина, в общите национални художествени изложби в столицата и страната, в националните изложби на учителите-художници, като на тази през 2005-та г. във Велико Търново е награден за цялостно творчество.
module="Media" entry="Audio" title="С Мариана Крънчева разговаря Веселина Пеева" url="http://82.119.84.123/storage/Radio Plovdiv/2024/PREDAVANIA_2024/INFORMACIA/Tochno_dnes/11/TD_29,11,2024_PIANOTO_BALET_VESI.mp3" download="false" class="" tpl="index.html" ] Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..
Коледната изложба " Художниците на Гранит"! представя колекция с творби на художници от различни поколения свързани със село Гранит. Експозицията включва живопис, фотография и колаж на Антония Маринова-Crazy, Десислава Тодорова, Елена Христова,,Магдалина Топузова,Пенка Делчева,арх.Стойчо Добрев,Тоню Цанев,Чавдар Маринов, Тодорка Тодорова, Таньо..
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..