Кметът на Калофер Румен Стоянов, председател на сдружението, заяви, че срещата е заради сигнали за корупция, останали без последствия повече от 7-8 месеца. Той съобщи, че е представил на главния прокурор данни за корупция на местно ниво.
Единият от тях е спрямо висш магистрат, съдия от Девин, а лично той е алармирал за други, според него, злоупотлеби и корупционни практики, ощетяващи община Калофер.
"Става дума за едни пари, които изчезнаха, в доклада се оказа, че има откраднати 101 хил.лв. без нищо да се е работело за тях!" - възклкна кметът.
Тези данни са били подадени преди 7 - 8 месеца, но без никакъв резултат до момента, добави кметът на Калофер. Подозренията за корупция са били изпратени до всички отговорни органи, но "няма досега никакъв резултат" - оплака се Румен Стоянов.
Подобни оплаквания са подали всички двадесет и трима кметове на малки населени места, водени от него, като председател на тяхното сдружение.
Главният прокурор Иван Гешев е обещал в най-кратки срокове да провери подадените сигнали и да се произнесе по тях.
Очакваме отговор до седмица, коментира кметът на Калофер.
В началото на срещата главният прокурор коментира, че приоритети пред прокуратурата са борбата с битовата престъпност и корупцията, включително и на местно ниво.
Иван Гешев призова представителите на Сдружението на кметовете на малките населени места да подават сигнали до местните прокуратури - както във връзка с така наречената битова престъпност, така и за корупционни действия на представители на местната власт.
Според обвинител номер едно, когато ясно се назовават проблемите от местната власт, е възможно прокуратурата и службите за сигурност да ги решат:
"Прокуратурата е отворена за диалог по всяко време за решаване на конкретни проблеми. За нас е изключително добре да има взаимодействие на местно ниво и затова съм насърчил местните административни ръководители на прокуратурата да установяват контакти с местната власт. В повечето случаи имате добър контакт с представителите на МВР, не така е на всички места с представители на прокуратурата, но ако има комуникация, нормален диалог с вас, мисля, че поне проблемът с битовата престъпност би могъл да изглежда по различен начин до края на годината".
Резултатът от срещата обобщи говорителят на Гешев Сийка Милева, според която са били депозирани данни за извършени корупционни престъпления в местната власт и в съдебната система. Касаело се за случай за извършено корупционно престъпление от съдия.
Очаква се сигнал по този случай да постъпи официално в прокуратурата и след това ще бъде дадена повече информация, обясни Милева.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..