Изказването на премиера е крачка встрани спрямо разбирането за еврото, заяви икономическият анализатор Илиян Василев по повод изказването на Борисов, че ще влезем в еврозоната само при пълен консенсус.
Той подчерта, че от неговите думи зависи как всеки може да прогнозира бъдещето си. При сегашната перспектива, че страната има цел за действие и влизането в еврозоната е свързано и с Шенген и с влизането ни в банковия съюз и всичко това е свързано с потвърждаването на евроатлантическата ни ориентацията, изведнъж сега се появява колебание. Това беше лош ход от негова страна, подчерта Василев.
Той изпрати лош сигнал към нашите партньори, че си сменя мнението и управлява чрез неговата си социология. Когато види, че нещата са зле, той се оттегля. Но в случая с еврозоната залозите са прекалено големи, за да прилага модел на вътрешната си политика за нещо, което е толкова значимо.
Според Василев, дори и да има сигнали от Европа, че не сме подготвени, той не може да си позволи да изпраща такъв сигнал към българските граждани.
Ние като цяло изстрадахме всички трудности на прехода, особено след фалитите преди 1997 г. и сега след толкова години на стабилност, когато трябва да преминем към следващата си логична крачка, позволяваме на едни платени скептици, които никога не са вярвали в еврозоната /а това означава – и в развитието на ЕС/, да ни въздействат.
Никоя от другите европейски страни не е била във валутен борд, освен нас, консумирахме всички негативи и сега се повява този момент.
Според Василев, спекуланти със страхове са хора и вътре в страната и извън нея.
Те бяха в основата на някои операции, които не можеха да бъдат контролирани от банките. И от Русия има много хора, които доста свободно боравеха с финансовите потоци. Сега, когато ставаме част от друга система на взаимоотношения, която ни защитава от зловредни влияния, ориентирана към Блюксел и ставаме общност, те реагират, защото се отделяме и противодействат.
Василев бе категоричен, че никой не може да вини българите, че не вярват в институциите, защото многократно са били парени и от тях, и от лидерите. След 23 години стабилност ние сега минаваме в друго състояние и целият ни елит трябваше да обясняват и да казват истината, че няма проблем, защото срещу всяко евро има лев, но те млъкнаха. Трябваше да обяснят и проблема със смяната на курса, защото там има техническа подробност, която обикновеният човек не може да я разбере. И когато това не става, се формира зона на уязвимост и се явяват спекуланти.
Голямият проблем и цел е дерайлиране и дестабилизиране на България. По-малкият е страхът. И когато виждам, че президентът и премиерът се карат, това означава, че има проблем, от който други хора ще се възползват.
Според Василев провеждане на референдум по темата за преминаване към еврото е недопустимо.
Референдумът е нещо, което предпоставя рационално поведение по съществен въпрос. Но това не е проблем, който всички разбират. В дадения случай сме подписали, че ще влезем в еврозоната и както и с Истанбулската конвенция, която сме подписали, се оказва, че на регионално равнище чрез местните структури опровергаваме избор, който вече отдавна сме направили.
Интервюто - звуковия файл:Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..