В деня на майчиния език д-р Ани Кеврокян представя книгата си „Наследството на Текирдах”. В хайета на Балабанова къща в Стария Пловдив от 18 часа за нея ще говорятписателката Елена Диварова и Донка Налбантова от „Старинен Пловдив“.
Това е пътуване по литературно-документалната нишка на миналото, в което разказът за дедите ми, депортирани от градчето им Текердах през 1915-та година, се преплита с аромати и вкусове от напуснатата родина – разказва д-р Кеворкян, пловдивчанката, която предава на поколенията след нея наследството на дедите й от Армения със съзнанието, че нейните корени вече са в Пловдив.
Майката и езика са на едно и също ниво в човешката душа – допълва авторката пред радио Пловдив в деня на майчиния език 21 февруари. Тя разказва, че баба й я научила как трябва да се обича, как трябва човек да се врече веднъж завинаги и всецяло, как се отдаваш на един човек и вървиш с него по пътя, независимо дали е труден или лесен.
Видях как тази жена, която беше безумно изтощена от неговото дълго боледуване и от целия тежък живот, който са водели, тя седна да точи баклава и каза: Изчакай да те изпратя, както е ред, по достойнство и ред, мъжо, с всички салтанати.
За тази възрастна жена и съпругът й, преживели две световни войни и депортацията, Пловдив е станал пристан. Тук преживяват и Втората световна война, напомня д-р Кеворкян, и споделя личния си урок:
По-скоро жертви са тези, на които душите бяха строшени на много малки парченца. За мен най-болезнен е споменът за тъжните очи на тези хора, които таяха болката си – те не говореха много за това какво се е случило там, пазеха го, сякаш да не се повтори.
Д-р Ахавни Кеворкян казва, че затова и тя се опитва да няма нещастни хора, деца, които живеят без родителите си и „скършени клони“.
Още за „Наследството от Текирдах“ може да чуете в интервюто с д-р Ахавни Кеворкян в звуковия файл.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..