Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган оказва натиск над Европа чрез бежанците

Днес вече има истинска битка в Идлиб и първата фаза е за надмощие във въздушното пространство.  Сирийската страна първоначално отричаше, но после призна, че било стреляно по тях. Те се опитват да наложат  зона забранена за полети над Идлиб, като идеята е да се противопоставят на пълната доминация на турските дронове в небето на Идлиб. Цялата история, от гледна точка на военна тактика, е много интересна. Това заяви  геополитическият анализатор и арабист  проф. Владимир  Чуков. 

Турците казват „Ние не се бием срещу Русия, тя не е наша мишена“. Русия също казва, че не се бие срещу Турция, но ако трябва да бъдем чести, това, което го правят сирийците, реално го правят руснаците.

Нещо повече – конкретен повод за започване на тази акция беше ликвидирането на 37 турски войника. Турция иска сирийската армия да се върне на позициите, които са договорени, в съответствие със споразумението в Сочи през 2018.  От началото на тази година започна настъпление и около 20% от Идлиб беше заета от сирийската армия с подкрепата на руската авиация.

Русия и Сирия  обвиниха Турция, че тя не спазва  споразумението от Сочи, защото бе ясно казано, че Турция ще разоръжи фронта Нуса, която бе на първата бойна линия от турска страна. Те казаха  „За година и три месеца вие не успяхте да свършите работа, защото там са терористи, затова  ние ще свършим това с настъпление.

Проблемът обаче е в това, че тези 20% от сирийската провинция Идлиб съставляват около 4% от Сирийската арабска република, в която живеят около 3 млн човека. В предните етапи на гражданската война всички, които не бяха съгласни с режима на Асад, както и от Правителството в Дамаск,  напускаха и се преместваха в Идлиб и тази провинция стана изцяло бунтовническа. Тези хора не желаят да бъдат управлявани от режима на Асад.  Така сега ситуацията е коренно различна от предишните военни операции.

Преди населението предпочиташе да живее под контрола на Асад и следваше сирийската армия. Тези напротив – тръгнаха на север към Турция, притиснати от бомбардировките на Русия. Така около 1 млн сирийци отидоха на турската граница, която обаче е затворена и турската жандармерия започна да стреля срещу тях. Този 1 млн  днес много трудно може да се справи чисто логистично и хуманитарно. Това е една от причините Ердоган  да реши да  отвори границите, за да не се носи тежестта само от Турция. И се получава омагьосан кръг.

Само за два дни около 76 000 бежанци са минали границата, а това е инструмент за натиск от Ердоган по отношение на Европа, заяви Чуков.

По-добре е  нещата да се решат на масата на преговорите. 

Динамиката е толкова голяма, че е необходимо време да се избистрят отделните елементи на кризата с бежанците и съответно позициите на участниците на големите играчи.

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45