Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган оказва натиск над Европа чрез бежанците

Днес вече има истинска битка в Идлиб и първата фаза е за надмощие във въздушното пространство.  Сирийската страна първоначално отричаше, но после призна, че било стреляно по тях. Те се опитват да наложат  зона забранена за полети над Идлиб, като идеята е да се противопоставят на пълната доминация на турските дронове в небето на Идлиб. Цялата история, от гледна точка на военна тактика, е много интересна. Това заяви  геополитическият анализатор и арабист  проф. Владимир  Чуков. 

Турците казват „Ние не се бием срещу Русия, тя не е наша мишена“. Русия също казва, че не се бие срещу Турция, но ако трябва да бъдем чести, това, което го правят сирийците, реално го правят руснаците.

Нещо повече – конкретен повод за започване на тази акция беше ликвидирането на 37 турски войника. Турция иска сирийската армия да се върне на позициите, които са договорени, в съответствие със споразумението в Сочи през 2018.  От началото на тази година започна настъпление и около 20% от Идлиб беше заета от сирийската армия с подкрепата на руската авиация.

Русия и Сирия  обвиниха Турция, че тя не спазва  споразумението от Сочи, защото бе ясно казано, че Турция ще разоръжи фронта Нуса, която бе на първата бойна линия от турска страна. Те казаха  „За година и три месеца вие не успяхте да свършите работа, защото там са терористи, затова  ние ще свършим това с настъпление.

Проблемът обаче е в това, че тези 20% от сирийската провинция Идлиб съставляват около 4% от Сирийската арабска република, в която живеят около 3 млн човека. В предните етапи на гражданската война всички, които не бяха съгласни с режима на Асад, както и от Правителството в Дамаск,  напускаха и се преместваха в Идлиб и тази провинция стана изцяло бунтовническа. Тези хора не желаят да бъдат управлявани от режима на Асад.  Така сега ситуацията е коренно различна от предишните военни операции.

Преди населението предпочиташе да живее под контрола на Асад и следваше сирийската армия. Тези напротив – тръгнаха на север към Турция, притиснати от бомбардировките на Русия. Така около 1 млн сирийци отидоха на турската граница, която обаче е затворена и турската жандармерия започна да стреля срещу тях. Този 1 млн  днес много трудно може да се справи чисто логистично и хуманитарно. Това е една от причините Ердоган  да реши да  отвори границите, за да не се носи тежестта само от Турция. И се получава омагьосан кръг.

Само за два дни около 76 000 бежанци са минали границата, а това е инструмент за натиск от Ердоган по отношение на Европа, заяви Чуков.

По-добре е  нещата да се решат на масата на преговорите. 

Динамиката е толкова голяма, че е необходимо време да се избистрят отделните елементи на кризата с бежанците и съответно позициите на участниците на големите играчи.

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

публикувано на 25.07.25 в 10:48

Очакваме 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала – подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27