През 1956 г. църквата църквата "Св.Димитър" в село Паталеница обявена за архитектурен паметник на културата с национално значение, а през 1971 г., след проучването на изключително ценните стенописи – и за художествен паметник на културата с национално значение.
Тя припомня, че отнасят строителството и към ХI, но I все още няма точна дата за строителството на църквата , всичко публикувано е като предположения, а не научни доказателества.
Според един от изследвателите от 60-те години, акад.Митяев, църквата е строена през периода ХIІІ - ХIV век.
Проф. Атанас Божков предполага, че църквата е от края на ХII век. Други изследователи я датират ХI - ХII век.
Според една от легендите , преди идването на турците, за да я запази , населението на Паталеница я засипва с пръст, за да се куртулиса / запази / и оттам идва и името"Света Куртулещица“. Стефан Захариев в своята книга „Географико-историко-статистическо описание на Татар-Пазарджишката кааза“, издадена във Виена през 1870 г. пише ,че църквата е изградена от дукс Григорий Куркуа през царуването на гърците и че селяните я наричат „Света Куркулещица“, което е изкривено от Куркуа.
Стенописите са наистина впечатляващи, ясно се разчитат около 80 сцени.
През 60-те години при пристрояването на нов притвор, някои от стенописите са замазани с варова мазилка и блажна боя, но с течение на времето варовата мазилка се напуква, и след реставрация красотата им грейва. Истински шедьовър. Невероятно красиви.
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила. На 17 май 2024 г. Регионален археологически музей – Пловдив ще открие четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от археологическите проучвания, проведени от екипа на музея..
Основно училище "Гео Милев" в село Белозем, известно повече като Щъркеловото училище, тъй като на покрива му гнездят 20 двойки щъркели, навършва 180 години. Годишнината ще бъде отбелязана с празничен концерт тази вечер в Народно читалище „Просвета“ в селото. Училището е едно от най-старите в Пловдивска област. То е създадено през 1845 година от..
На 15 май от 18:30 ч. в Конферентна зала на НБ „Иван Вазов“ (вход от ул. „Иван Вазов“) Александър Николаев ще представи книгата си „Историята на Адам“. В изданието са разгледани теми като: „Какво е общочовешка история“, „Каква е връзката на общочовешката история с Библията“, „Днешните световни събития като продължаващи общочовешката история“,..
56 участници от 6 български висши училища, както и от Атинския национален и Каподистриев университет ще се включат в Двадесет и седмата национална конференция за студенти и докторанти с международно участие под надслов „Пробуждането на езика – трепет и/или бунт“. Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Гео Милев и 140 години от..
Изложба „Отново заедно“ в галерия „Капана“ събира възпитаници на Сценични кадри за 50 –годишния юбилей на училището Изложбата представя творби на 65 творци - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство, видео, костюми от кинофилми, театрални кукли, фотография, бижутерия и др. Няколко поколения именити творци, завършили уникалното за..