Страницата, в която Центърът за хора с деменции към Комплекса за социални услуги „Св. Георги“ в Пловдив беше наречен „дом на ужаса“, е затворена. Но сега има остра нужда от болногледачи и общината среща трудност да запълни свободните бройки. Това обяви заместник кметът по социалните въпроси Анести Тимчев:
В момента има 4 свободни места, търсят се болногледачи. Това е една нелека професия с минимална работна заплата. Бюрото по труда прави неимоверно много усилия, но няма желаещи. Следващата седмица отново ще отида там, ще поканим хора.
Директорката е отстранена и до титуляр има временно изпълняващ длъжността. Уволнени са и болногледачи, а в Центъра са останали 7, напомня Тимчев. И докато се търсят техни колеги срещу заплата от около 400 лева, общината привлича в грижата помощта на доброволци.
Ще влеем една свежа струя с доброволците от БЧК - имаме договореност, сега се прави графика кога и кои ще дойдат, какво ще изпълняват. Ще говорим и с Националния Алианс за работа с доброволци. Няма да оставим Центъра - допълва зам. кметът.
А социалният асистент Калина Димитрова, за която е болезнено да се връща към случая, изнесен в медиите, обяснява:
Ние един месец мълчахме, защото бяхме принудени да мълчим - да видим кое как ще излезе. Реално погледнато, ние не можахме да се защитим. Аз лично съм човек, който с такова удоволствие работи тази работа. Всичко давам от себе си. И това, което излезе, мен лично ме потресе. Психически съм омерзена. В момента имам чувството, че съм с 20% достойнство.
А за липсата на болногледачи, казва: Просто умоляваме - тежка е работата, действително, но ако са повече хората, тя се разпределя. Тук има прекрасни условия за труд. Колективът на този етап е прекрасен.
Има само трима мъже сред 27-те обитатели на центъра. На 99 години Цветанка е най-възрастната. А Стоянка, която е доведена тук от МВР буквално от улицата, все още не иска да излиза извън Центъра.
Времето за повечето от настанените в него няма конкретни параметри. Защото паметта им го деформира. Те не си спомнят много неща от живота си. Но помнят песните, които са учили. И защото отбелязват празниците, с песен се готвят да посрещнат и най-близкия - 8 март.
Как изглежда един предиобед в Центъра два дни преди него - може да чуете в репортажа в звуковия файл с част от историите на обитателите му.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..