Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция да се върне към НАТО и Европа и тогава да иска подкрепа

Турция целенасочено ориентира мигрантите към гръцката граница, а не - към българската. От една страна, това вероятно се дължи на по-близките отношения, които премиерът Борисов е изградил с Ердоган, а от друга – заради по-тежките конфликти, които са налице между Турция и Гърция, заяви политическият анализатор Пламен Асенов.

По думите му, това е наказателна операция на Турция спрямо Гърция, заради сондажите в акваторията на Кипър, заради нарушенията на въздушното пространство през последната година и т.н.

По тази причина засега българската граница е „суха“.

Но има и нещо друго – България не е особено гостоприемна към мигрантите. Тя е изключително бедна страна и не може да предложи бързи административни процедури, за да могат те да продължат към сърцето на Европа.

Асенов подчерта, че всички усилия на страната ни сега са насочени към опазване на границата ни от проникване.

Това е правилна позиция и в съответствие с общоевропейската, защото на външната граница не трябва да бъде допуснат пробив. Цялата граница между България и Гърция е отворена и мигрантите могат да влязат абсолютно неконтролирано оттам. От друга страна, Македонската граница не е трудна за пробиване, вероятно и Сърбия няма толкова да се съпротивлява. Но оттам се стига до две абсолютно непробиваеми граници – на Хърватия и на Унгария. 

Добрата новина е, че нещата са променени от 2015 г., когато Меркел призова да приемем мигрантите. Но това е като онзи виц, в който поляците искат да ги завладеят китайците, защото веднъж ще дойдат в Полша, но два пъти ще минат през Русия. Германия сякаш не си даде сметка, че за да стигнат до Германия мигрантите и да бъдат използвани като работна ръка, ще минат като скакалци през европейските държави. Сега ситуацията е различна.  Европа не е готова и скоро няма да бъде готова да посреща хиляди мигранти.

Асенов подчерта, че между мигранти и бежанци трябва да се прави разлика. На границите това не са бежанци  и това е до голяма степен манипулирано. От кого – е спорен въпрос, но ситуацията е съвършено различна.  

Вероятно това е и част на хибридната война на Русия срещу Европа. Излезе и информация в германски вестник, че чрез въздушните удари в Идлиб Русия стимулира мигрантска вълна и това се използва като оръжие срещу Европа.

Ердоган не може да бъде едновременно приятел и с Русия, и със свободния свят. Той трябва да се върне към НАТО, Европа и към нормалния свят и тогава да получи подкрепата, която иска.

Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56