Преди 7 години написах книгата „Ти вярваш“, в която е описан епизодът с предотвратеното изпращане на пловдивските евреи в лагерите на смъртта в Полша благодарение на намесата на гражданите и на пловдивския митролополит Кирил. Това разказа Леа Коен - писател и бивш дипломат по повод Деня на Паметта, който се отбелязва на 10 март.
Тя подчерта, че БПЦ е единствената институция, която от 1940 г. до края на преследването на евреите винаги е оставала на категорична позиция в защита на българските граждани от еврейски произход.
Две са изключителните фигури в тази книга и в събитията – пловдивският митрополит Кирил и Софийският – Стефан. Това са мощни водачи, на които до голяма степен се дължи онзи развой на събитията и спасението на евреите..
Митрополит Кирил не се е застъпвал само един път за евреите. Той е имал непрекъсната активна дейност. Ходил е до полицейския участък и е извадил от там трима еврейски младежи-ремсисти. В еврейската памет за него има специален мемориал.
Мое лично убеждение е, но то е и на Института за изследване на Холокоста във Вашингтон, че българската държава е имала силен инструмент да помогне на своите граждани, „администрирани“ или „присъединени“ , в съответствие с терминологията, в Беломорска Тракия и Вардарска Македония, които са били депортирани. По онова време обаче в терминологията на Цар БорисІІІ --- се говори за „окупирани“ от нашите войски територии. На всички народи там се е дало правото на български граждани, с изключение - на евреите.Така те са останали без права и фактът се е превърнал в техен билет към лагерите на смъртта.
Коен подчерта, че отговорността на Българската държава по отношение на това население е голяма.
А историята на знаменитото семейство Арие е интересна с това, че едно и също лице - Рафаел Арие, през 1932 г.,когато е отвлечен от антисемити – легионери, е малтретиран, а българският съд и българският прокурор искат в същото време от съда тези хора да бъдат наказани не по общото наказателно право, а за насилие над евреи. С това дело българската държава може да се гордее. Във време, когато Европа е заразена от вируса на антисемитизма, в България правосъдието е намерило сили да се противопостави на антисемитизма.
Но 10 години по-късно същото това семейство бива наказано в един чисто антисемитски процес и е осъдено на смърт, разказа Коен.
Тя подчерта и изключителната отговорност, с която СУ "Климент Охридски" се отнесе към проблема "антисемитизъм" и в резултат отне титлите „доктор хонорис кауза“ на четирима зловещи нацисти.
Това очиства нашето съзнание и съзнанието на младите хора, които не знаят какво се е случило тогава и къде са границите между допустимо и недопустимо. Актът е символичен, но той има голямо значение.
За съжаление, антисемитизмът е едно невидимо чудовище, което има свойството да се мултиплицира през последните 15 години. И въпреки че в България днес има около 1500 евреи, това не е невинно зло. То е част от проблема на българското общество и демокрация и затова трябва, когато се забелязва, да се прочиства.
Цялото интервю – в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..