За да не допуснем икономиката на България „да се счупи“ и какъв прочит на препоръката на премиера Бойко Борисов трябва да бъде направен на езика на бизнеса – Томчо Томов – ръководител на Националния център за оценка на компетенциите към БСК.
Томов отбеляза, че бизнесът има известен опит на поведение в условия на криза.
На първо място е въпросът със здравето на хората, но тук са и последствията за икономиката, защото тя се възстановява много по-трудно. БСК още преди 3 седмици изпрати препоръки към всички свои членове за предприемане на мерки. На пръво място е важно да се оцени риска на работните места, за разпространението на корона вируса.
Мерките в зависимост от разпространението на корона вируса ескалират, но основният проблем е веригата на доставки за производството. Нарушавата се връзките между предприятията партньори. Не бива да се допуска загуба на клиенти от една страна, но и другият въпрос е важен, и това е човешкият ресурс, преприятията трябва да са готови да оптимизират процесите и да работат с по-малко хора.
У нас например 92 % от предприятията са микро и малки, и там ударите на кризата може да са по-силни. Първите проблеми са в туризма, IT технологиите, търговията и услугите. За да се работи от дома, то тогава трябва да има комуникационни връзки, и тук е много важно да има създадена организация.
Според експерта от БСК очакват от държавата две неща. Първото е когато се налагат конкретни мерки, те да бъдат добре прецизирани, за да не достигне до драстични последствия за иконимиката. Второто е, че някои сектори са по-напред днес, например шивашкият и тесктилният бранш са много важни и те трябва да бъдат насърчени.
Очакваме, че за определен период някъде от 300 до 400 000 служители ще могат да работят дистанционно.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..