Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейните лекари са свикнали да бъдат две крачки напред

Безспорната теза, че здравето е най-ценното, което имаме, постигна за отрицателно време желязна аргументация дори извън данните на статистиката. Как се справят семейните лекари и пациентите с препоръките на Здравното министерство да избягват масовите мероприятия и затворените пространства с много хора и при болестни симптоми да звънят по телефона на домашните си лекари - д-р Златка Лазарова - семеен лекар  в ДКЦ ІІ.

В поликлиниката в момента е спокойно и това се дължи на добрата информираност и от нас, и от медиите. Мисля, че пациентите отговорно приемат нещата и така се отнасят към настоящата епидемия.

Наистина има много голям брой пациенти с оплаквания на горните дихателни пътища, които искат препоръки. Ние даваме консултации по телефона и когато сметнем, че се налага пациентът да бъде прегледан на всяка цена, го викаме в кабинета.

Д-р Лазарова подчерта, че лекарите разпитват всеки, който има оплаквания от респираторния тракт дали е пътувал в чужбина, независимо дали симптомите, които се установяват,  накланят повече към вирусните инфекции в момента и грип тип В или към симптоматика, подсказваща евентуално коронавирусна инфекция.

По думите й, в ДКЦ ІІ  вече  е имало два случая със съмнение за коронавирус на колежки. 

След сигнал до РЗИ пациентите бяха отведени до Инфекциозна клиника с абсолютно адекватен и подходящ транспорт, с адекватна дезинфекция на кабинетите и коридорите. За щастие, пробите и на двамата пациента са отрицателни.

При нас тази комуникация донякъде е отработена и аз препоръчвам на пациентите, винаги, когато са пътували в чужбина и имат оплаквания или са имали контакт с хора, били извън страната, да се обаждат, а не веднага да притичват към поликлиниката.

Д-р Лазарова  е категорична, че семейните лекари се справят сами с материалите за дезинфекция, тъй като нямат избор и трябва да мислят една-две крачки напред.

Ежедневно се прави дезинфекция на кабинетите преди и след работа, в съответствие с указанията на РЗИ. Остава и пациентите да съдействат.

Хронично болните сега получават адекватно медикаментите си, досега не сме имали неразрешими казуси. Вероятно ще възникнат такива обаче и ще се наложи да ги решаваме и уточняваме  в движение.

Общопрактикуващите лекари вече сме свикнали като първа инстанция да отработваме всичко на нашите плещи  в движение и това за нас няма да бъде проблем.

Чуйте звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втория ДЗИ. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът на..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04