Народното събрание въведе извънредно положение в страната за един месец, считано от днес, заради разпространението на коронавируса.
Решението беше взето с 201 гласа "за", и нито един "против" или "въздържал се". Извънредното положение се въвежда по силата на член 84 от българската Констититуция.
Премиерът Борисов благодари на депутатите:
"Показваме на хората, че можем да преодоляваме не само противоречия, но и да мислим преди всичко за народа си, всеки от неговата възможност"
Борисов, министрите от кабинета и шефът на Националния оперативен щаб за справяне с коронавируса професор Мутафчийски бяха в пленарната залата за гласуването.
В началото на заседанието Мутафчийски обобщи ситуацията пред депутатите и подчерта, че всички държави в ЕС са станали жертва на епидемията.
"Вече не се явяват единични случаи в България, а започва масово появяване. 11 лица от вчера регистрираните са свързани с първата двойка, приета в Пирогов. Имаме три гнезда на инфекции, които са независими едно от друго - Плевен, София, Габрово.... При подобни случаи в света се приемат доста драстични мерки... В тази ситуация едва ли половинчати мерки могат да дадат резултат! Нуждая се от по-широки правомощия за решаване на множество въпроси, които се появяват в динамика".
Премиерът благодари на медиците за усилията им в битката с коронавируса. Той подчерта, че е възможно да се помисли и за актуализация на бюджета.
Това е първото извънредно положение в най-новата история на България.
Какви правила важат при извънредно положение
Освен в Конституцията, подробно разписани правила при извънредно положение има и в Закона за отбраната и Закона за защита при бедствия.
Според разписаните в Закона за отбраната правила, при извънредно положение държавните органи и въоръжените сили могат да ограничават или забраняват граждански полети, особен режим на корабоплаване, ограничения при преминаването през държавната граница на Република България.
Властите имат правото да ограничават движението по основни пътни артерии, движението на влакове и установяват контрол върху пътниците и товарите.
Текстовете допускат ограничаване на свободното придвижване на гражданите и превозните средства. Те ограничават или забраняват достъпа до държавни учреждения.
При необходимост от защита на националния интерес, живота и здравето на гражданите, се прилагат и други мерки, които не противоречат на международните актове.
При извънредно положение се конкретизират и нормативните актове, чието действие се спира.
В Закона за бедствията е уточнено, че обявяването на „извънредно положение" се осъществява в съответствие с разпоредбите на Женевските конвенции от 12 август 1949 г., Допълнителните протоколи към Женевските конвенции от 1977 г.
Според Конституцията, въпреки въведеното извънредно положение има и права на гражданите, които не могат да бъдат ограничени.
Това са: Всеки има право на живот. Посегателството върху човешкия живот се наказва като най-тежко престъпление. Чл. 29. (1) Никой не може да бъде подлаган на мъчение, на жестоко, безчовечно или унижаващо отношение, както и на насилствена асимилация.
(2) Никой не може да бъде подлаган на медицински, научни или други опити без неговото доброволно писмено съгласие. Остава в сила наказателната отговорност.
(2) Никой не може да бъде принуждаван да се признае за виновен, нито да бъде осъден само въз основа на неговото самопризнание.- Личният живот на гражданите остава неприкосновен.
Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име. Не може бъда ограничавана свободата на мисълта.
Обсъждат промяна в законодателството, с което се въвежда глоба, лишаване от свобода или ограничаване на социални плащания при неспазване на карантина. Това съобщи вицепремиерът Томислав Дончев по време на пресконференция на Националния оперативен щаб в зала "Изток" на Народното събрание.
Границите няма да се затварят, съобщи щабът.
"Голяма част от българските граждани не следват тази дисциплина, която очаквахме от тях. Щом след всички анонси и призиви, ние имаме такива прояви на безотговорно поведение, сме принудени да търсим санкционен режим за неспазването на карантина", обяви Дончев.
Вицепремиерът Томислав Дончев каза, че след като са били направени достатъчно анонси, по какъв начин всеки следва да си промени поведението - от социално дистанциране до спазване на високи стандарти за лична хигиена, такива санкции са неизбежни.
Той препоръча пътуванията да бъдат ограничени. По думите му пътуванията в рисковите държави, ще бъдат спрени.
Председателят на Националния оперативен щаб ген.Венцислав Мутафчийски също подчерта значението на карантината от медицинска гледна точка.
"Ние отправихме редица вербални послания в тази насока, за съжаление има груби нарушения на тази карантина, не само в България, но и в другите страни, което изисква мерки", посочи ген. Мутафчийски и даде пример с разширение на правомощията на МВР.
Вътрешният министър Младен Маринов посочи, че не всички имат самосъзнание и спазват предписаната за карантина. Той увери, че МВР ще прилага своите правомощия. Крайно необходимо е да се приеме и санкция, която да гарантира спазването на определената карантина, заяви Маринов.
По отношение на мерките в обявеното извънредно положение, вицепремиерът Дончев заяви, че за срок от две седмици, ще бъдат затворени всякакъв тип хазартни, питейни и увеселителни заведения. Дончев информира, че остава отворен въпросът със заведенията за обществено хранене.
По отношение на икономиката, той посочи, че държавата ще направи всичко, което е по силите й, да балансира дисбалансите.
"Извънредно положение не означава, че животът спира. Той ще има някои ограничения, някои рестрикции, за да спрем разпространението на заразата", каза той и допълни, че животът не бива да спира. Най-сетне не бива да спира стопанският живот, посочи Дончев.
Стана ясно, че границите няма да се затварят.
Протестът "Справедливост за Ангел" стигна до дома на анестезиолога Пламен Мандев, участвал в стоматологичната манипулация на 6-годишното дете, което почина в клиниката "Медикус Алфа" след 4-часово лечение с пълна упойка. Протестиращите застанаха пред двата входа на кооперацията, в която живее бившият главен прокурор Сотир Цацаров. Пред дома на..
14-годишното момче, което вчера падна в Карлово с електрическа тротинетка, продължава да е с опасност за живота. Лекарите в УМБАЛ „Свет Георги“ Пловдив продължават да се борят за живота му. Детето е в 8-ми клас в гимназията по жп транспорт „Христо Смирненски“ в Карлово. То е отличен ученик, примерен, отговорен, няма отсъствия, съобщи директорът на..
Ескалира напрежението пред клиника "Медикус Алфа", където над 150 протестиращи поискаха справедливост след смъртта на 6-годишния Ангел Райчев. Детето почина след 4-часово дентално лечение под пълна упойка. Хората щурмуваха клиниката в опит да влязат в нея и да се срещнат с ръководството й и екипът, извършил стоматологичната манипулация. Въпреки че входът..
Първи случай на лаймска болест за годината е регистриран в област Смолян, съобщи д-р Сийка Чернева – директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионална здравна инспекция (РЗИ). Случаят е на жена от община Девин, която се лекува амбулаторно. Д-р Чернева каза още, че здравната инспекция е изпратила предписания до всички общински кметове за..
През първото тримесечие на 2025 г. общинските администрации на територията на област Пловдив са издали разрешителни за строеж на 368 жилищни сгради с 2 476 жилища в тях и с 342 647 кв. м разгъната застроена площ (РЗП) и на 147 други сгради със 76 267 кв. м РЗП. Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради..