В квартала има паника. Хората се обръщат към мен, защото съм изградила доверие с 30 годишен опит по проекти в сферата на здравеопазването, образованието и те ме познават. Това каза здравният медиатор в квартал "Столипиново" Гюлезар Садък.
Тя подчерта, че по-младите не приемат опасността, че нещо може да се случи.
Обяснявам, че хигиената е най-важна и че трябва да се спазват правила. С решението да се затворят магазините, например, хората са прочели обяснението и ме спират, за да ме питат какво означава „преустановяване“. Обяснявам, че това е забрана. А те казват, че е по-добре да бъде написано „забранява се“.
За отрицателно време това се разчу, защото при нас много бързо се възприемат нещата. Вчера около 17 ч. обиколих квартала, за да видя какво се случва. Но през целия си живот тук досега не съм виждала този голям квартал така опустял. Хората са се покрили.
Садък подчерта, че младите хора не приемат, че трябва да има санкции, както и опасността от разпространение на болест, причинена от коронавирус.
Но с по-възрастните е различно. Те казват, че е добре да се пазим, защото болестта е по-страшна от войната. За съжаление, предпазни мерки не се вземат, в аптеките в кавртала няма маски и дезинфектанти, дори обикновен спирт няма.В същото време ромите от „Столипиново“ са приели нормално това, че не могат да се веселят публично. Имат интернет на телефоните си и се информират.
Садък подчерта още, че здравните и образователните медиатори са в непрекъсната връзка, за да си помагат. В квартал „Столипиново“ здравните медиатори са трима и по един - в другите два етнически квартала.
Интервюто - звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..