Изложба на Аршак Нерсисян ще се открие в галерия „Сигна“.
Поради ситуацията с коронавируса, авторът няма да присътва, но експозицията ще се показва виртуално.
Определят Аршак Нерсисян като художник с непрекъснато променяща се стилистика, характерна с насеченост на мазките, с динамично редуване на светлината и сянката и с цветови съчетания в топъл южняшки колорит.
Роден е през 1952 г. в Армения. Възпитаник е на художествените академии в Ереван и Санкт Петербург. Специализира в Литва и Латвия. Известно време работи като художествен редактор в сп." Жените на Армения". Идва в България през 1994 г. и трайно остава тук от 1996 г.
Има редица самостоятелни изложби в страната ни. Взема участие в общите национални изложби, в много биеналета и пленери.
Добре познат е на публиката в Австрия, Черна гора, Унгария, Чехия, Германия и др.
Отзивите за изложбите му са възможно най-ласкавите. "Силната живопис на Аршак ме връща към едни от най-енергичните експериментатори на френската и руската живопис“, пише за него проф. Аксиния Джурова - Корените на неговото изкуство и естетика насочват към художниците от началото на ХХ-ти век, обединени в т.н. движение „Бубной Валет“, известни със своята чувствителност към колорита и композицията. Това е художник, когото не можеш да сбъркаш с други.
"...С картините му човек забравя несгодите на деня, защото в тях той не отстъпва от класическото призвание на изкуството да възвисява и по този начин да одухотворява живота.“
Поради новата ситуация в страната, няма да се прави традиционно откриване, а всеки може да посети изложбата от 11,30 до 19 ч. до 07-ми април включително.
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..
С голяма ретроспективна изложба в Градската художествена галерия Пловдив отбелязва 80 години от рождението на художника Таню Митев – 1944-2020 г. Експозицията е озаглавена "Пътят на искреността" и се осъществява по инициатива на близките на твореца, който има собствен почерк и място в артистичната история на Пловдив и България...