Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да спрем храната по домовете за възрастните хора

7
Станислава Недевска, ръководител на Домашен социален патронаж Пловдив

За да бъдеш лекар, учител или социален работник - това е призвание.  Това твърди Станислава Недевска, ръководител на Домашния социален патронаж в Пловдив. Тя е една от тези пловдивчанки, които – макар и невидимо - са на предна линия всеки ден в помощта на възрастните и самотноживеещи хора. 

В Световния ден на социалната работа, когато социални работници организират виртуален Националeн протест, Станислава Недевска казва: 

Ние днес работим, както всеки ден. В кризисна ситуация нямаме време да се информираме за дадени протести. Според мен всеки един професионален социален работник в състояние на криза и бедствие, е най-важно да се фокусира в дейностите, които извършва, за да сме максимално полезни.

Капацитетът на Домашния социален патронаж в Пловдив е към 400 потребители в момента. Обслужват ги 56 човека. Това са шофьори, готвачи, разнос на храна, социални работници и домашни помощници. Тяхната основна дейност е да приготвят и доставят всеки ден вкусна, диетична, топла и питателна храна в домовете на самотни възрастни и трудноподвижни хора. Социалните работници придружават до лекар, аптека или хранителен магазин възрастните хора, плащат им битовите сметки, а понякои сами им пазаруват. 

Много от тях дълги години не са излизали от домовете си, единственият контакт, който имат, е със социалния работник, с разноса на храна и с домашния помощник, който помага за почистване и купуване на продукти от първа необходимост. Ние сме тези, които сме - семейството на тези хора - и те са наши роднини. Ние така ги приемаме.

Към този момент няма постъпили нови заявления за услугата, но има чакащи. От Социалния патронаж обаче са отворени за нови заявления. Ще е нужно ли разширяване на услугата заради извънредното положение, според Недевска, е въпрос от компетентността на Кризисния общински щаб за борба с коронавируса.  Тя увери, че за всички екипи още с вълната на Грип Б има осигурени предпазни средства - ръкавици и маски, разполагат и с дезинфектанти, работят при строга хигиена и лични съдове за храна за всеки. 

Нашите потребители са притеснени от това, което чуват от новините. Но ние успяваме да ги успокоим, те вярват в нашата услуга и знаят, че ние сме там, за да ги съхраним. Няма хора, които да искат да се отчисляват, напротив. Казват - нали няма да спрете храната? Не, няма да я спрем. Защото както медиците, ние сме хората, които трябва да спасим ситуацията.

Апелът на Станислава Недевска е: Заедно ще се справим. И можем!

Цялото интервю е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45