Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Фрайбург няма паника, спазват се препоръките


Университетският преподавател  от ПУ Младен Влашки  разказва от Фрайбург, където преподава от две  години, какви са мерките и обществените настроения  в Германия. 

В Германия, която е федерална държава, всяка от провинциите е обявила препоръчителни мерки и указания. Във Фрайбург те са препоръчителни, а не задължителни, обявените  досега са в срок до 20 април, с продължение до 15 юни.   

Във Фрайбург  има около 60 души с коронавирус, но не е призрачен град,  хората се движат  свободно, няма паника, въпреки обръщението на канцлера на Германия към нацията, което е изключителен случай.

Затворени са училищата, магазините, с изключение на тези за хранителни стоки, в хотелите  е забранено да се нощува, но ресторанатите работят, както и банките.  Няма недостиг на хранителни продукти.  Няма и хора с маски по улиците.Тук представата е тази, че ако си с маска, ти си заразен, но трудно се намират дезинфектанти и кърпички.  

И тук имаше дефицит на тоалетна хартия, нещо, което започна от Австралия, сега има, но дават по една опаковка.

Университетът във Фрайбург не е затворен, с изключение на библиотеката, където е установен един заразен. В момента се провеждат изпити и при спазване на необходимата дистанция и препоръки, университетската  работата продължава. 

Цялото интервю с Младен Влашки е в звуковия файл.                                                     




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50