Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

21 легла в болницата в Карлово за болни от коронавирус

С 25% са намалели пациентите в болницата в Карлово

| обновено на 24.03.20 в 14:30

Пациентката, която беше приета в болницата в Карлово с диагноза COVID-19, е в добро състояние и се възстановява нормално. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Христо Пелев, директор на лечебното заведение, където беше разкрит сектор за лечение на COVID-19 

Тя пристигна в петък със самолет от Англия, който кацна на летище Пловдив. РЗИ-Пловдив продължава да издирва контактните лица. Засега е ясно, че сред пътниците в самолета е имало хора от Клисура. 

Доктор Пелев съобщи, че към момента в лечебното заведение има разкрити 21 легла за лечение на болни от коронавирус. Ако се наложи, имаме готовност да увеличим техния брой, обясни директорът на лечебното заведение, добави той.

Директорът на лечебното заведение каза, че с 25% са намалели пациенти в болницата в Карлово от обявяване на извънредното положение в страната, което беше наложено заради разпространението на коронавируса. 

Той обясни, че голяма част от пациентите, които имат други диагнози, предпочитат да стоят вкъщи и да не бъдат хоспитализирани.

Пациентите се страхуват. Броят им намалява дори и при личните лекари. Хората предпочитат да си стоят по къщите. И това се усеща и при нас, което автоматично ще рефлектира върху финансовото ни състояние. Приходите ни ще намалеят с 25%. На практика това означава, че ще разполагаме само със средства за заплати на персонала, обясни доктор Христо Пелев.

До този момент болницата е калкулирала приход от 200 000 лева, но с отлива на пациентите – тази сума ще падне до 150 000 лева.

Бюджетът ми за заплати е 145 000 лева. Значи при тази ситуация, ще мога да платя само възнагражденията на персонала. И ще започнем пак да страдаме от недостиг на лекарства и консумативи, обясни доктор Христо Пелев.

Според него МЗ и НЗОК трябва да разработят нов механизъм за финансиране на болниците, който да действа в извънредно положение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54