Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваканцията за учениците ще бъде поне до 13 април

От 1 до 7 клас учат дистанционно до 6 часа, по-големите и по 7 часа на ден

| обновено на 24.03.20 в 15:40

Да започне преподаване на нови знания там, където това още не е направено. За това призова министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той уточнява, че новите уроци трябва да стартират от утре, сряда.

На среща в РУО - Пловдив също бяха разпространи новите изисквания на МОН в директорските групи, които имат задача да информират всички учители.

„През първите дни целта беше да осигурим организационно и технологично обучението и да компенсираме част от пропуснатите вече дни за упражнение и затвърждаване на знания. Никой от нас не беше готов за тази ситуация, но благодарение на вас се справихме. Благодарим ви за усилията, енергията и ентусиазма, които вложихте” се казва в писмо на министъра до учителите. Който дава 7 препоръки как да продължат дистанционното обучение, тъй като преустановяването на присъствената форма на обучение в училищата ще продължи поне до 13 април.

Понеже синхронната форма на дистанционно обучение се сблъсква с редица ограничения (достатъчно електронни устройства във всяко семейство, наличен и бърз интернет, здравословно допустимо време за работа с екран и др.), МОН препоръчва редуването й с асинхронна. По преценка на учителите могат да се редуват с уроци за упражнения, повторение, обобщение и т.н, както и преподаването на нови знания чрез синхронна и асинхронна форма.

Препоръчва се също по-пълноценно използване на възможностите на проектно базираното обучение,при което се поставя конкретна задача –  дневна, седмична или с по-дълъг срок, която може да бъде изпълнена само след извършването на предварителна подготовка – търсене, подбор, анализ и използване на информация от различни източници, и е възможност за придобиване и проявление на ключови умения.

Втората насока е организацията да бъде такава, че да има оптимална дневна натовареност и по-координирано възлагане на задачи от различните учители в 5.-12. клас. Директорите и класните ръководители трябва да направят още веднъж анализ на организацията на работа (кой учител с кои ученици по кое време и колко работи). Препоръката е дневната натовареност на учениците 1.-7. клас да е до 6 астрономически часа, а на учениците 8. -12. клас – до 7, като част от това време не е в електронна среда. Извън тези часове учениците могат да бъдат насърчени да ползват допълнителни образователни ресурси. Разпределението на часовете от разстояние не е необходимо да повтаря седмичното разписание.

МОН препоръчва приоритетно да се залагат уроци по български език и литература, математика, природни науки, обществени науки, но това не отхвърля възможността да се включат и часове по чужд език или друг предмет, който за конкретния клас или випуск е от особено значение.

Работата в областта на изкуствата и технологиите също може да е ефективна и чрез проектно-базирано обучение, при което се поставят индивидуални или екипни задачи за създаване на продукт, за изготвяне на проект, за изработване на презентация и т.н., а в областта на спорта – чрез препоръки за поддържане на физическата активност и изпълнение на леки физически упражнения в домашни условия между отделните уроци по останалите предмети. Необходимо е максимално да се ограничат задачите, които изискват разпечатване на материали.

На трето място министърът ацентира върху необходимостта за запазване и усилване на положителните нагласи за учене в електронна среда, като на този етап не се отбелязват оценки в училищната документация, а учителят следи ангажираността и активността на всеки ученик.

Красимир Вълчев изисква също преминаване към работа с електронни платформи от учителите, които досега не са ги използвали, тъй като те предоставят възможност за по-пълноценно обучение и улесняват отчетността. Интернет приложения, социални мрежи или електронна поща могат да продължат да се използват за връзка с родителите.

Училищата по техен избор могат да продължат да работят с познатите им платформи и ресурси. Обръща се внимание, че в бъдеще чрез създадените профили на учителите и учениците в домейна на МОН edu.mon.bg ще се осигурява всяка интеграция с информационните системи на министерството.

Министърът призовава за още по-интензивна взаимопомощ между учителите и училищата чрез споделяне на опит, практики, електронни ресурси.

За професионалните гимназии посочва като подходящо да се организират интегрирани уроци по теория и практика, да се даде приоритет на теоретичните учебни часове и да се редуцират практическите – до приложни разработки, проекти, чертежи, изследователски дейности и др. Те може и да се отложат за по-късен етап за учебна практика в зависимост от спецификата на професията. Подготовката за държавния изпит по практика да е фокусирана върху взетия материал до края на първия срок.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Протестите на "Възраждане" срещу еврозоната ще продължат

„Възраждане“ ще продължат с протестите с искане за запазване на българския лев, заявиха на пресконференция народните представители Ангел Георгиев, Димитър Гюрев и Емил Янков.  Те определиха случилото се по време на протеста в неделя в София като репресия на Прокуратурата, МВР и на ГЕРБ върху гражданите, „упражняващи демократичното си право на..

публикувано на 24.02.25 в 13:03

Вандал застреля чуждо куче в пазарджишко село

Арестуваха 72-годишен мъж от пазарджишкото село Карабунар, застрелял куче с ловна пушка.   Сигнал за случилото се постъпил от жителите на селото.  По избрани данни мъжът, носещ ловна пушка със себе си, застрелял куче в частен имот. Сформиран е разследващ екип, който установява самоличността на стрелеца.  Пушката му е..

публикувано на 24.02.25 в 12:36

Хранително натравяне или нов вирус в забавачката "8 Март"

Днес се очакват първи  резултати от пробите от храната, взети в детската градина „8 Март“ в пловдивския район „Южен“.   Близо 20 деца от общо 130  там са потърсили лекарска помощ в петък вечерта със симптоми на неразположение.  В петък на обяд те са консумирали супа от месо с ориз, огретен от картофи, круша и пълнозърнест хляб.  Децата са на..

обновено на 24.02.25 в 12:06

Украинската общност в Пловдив отбелязва 3 години от войната на Русия в Украйна

Украинската общност в Пловдив ще отбележи днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“.  "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното..

обновено на 24.02.25 в 12:06

Георги Търлев e новият кмет на село Драгор

Георги Търлев е избран за кмет на пазарджишкото село Драгор.  На балотажа той получи подкрепата от над 410 души, което му осигури победата.  Местните жители му гласуваха доверие за управлението на селото през следващия мандат. Търлев беше излъчен от ПП-ДБ. Негов конкурент на балотажа бе Асен Чавдаров от "Земеделски народен съюз".

публикувано на 23.02.25 в 21:04