Тестът, на който опасността от разпространение на коронавируса подложи едновременно и здравната, и образователната,и икономическата и духовната среда, ни принуди да осъзнаем, че в борбата със заразата, след хората в бели престилки няма по-главни и по-второстепенни роли.
доц. д-р Любомир Киров – член на Медицински съвет към Правителството и председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, призова хората да не се стресират, защото ще има още случаи на доказано заболяване от коронавируса. Това е нормално при пандемия в света.
В България за сега нещата са контролирани. Нека бъдем обективни, защото в международната класификация на болестите има 20 000 болести, изведнъж се забрави за тях, и едва ли не, човечеството боледува само от една болест. Коронавиросът е нововъзникнал проблем, с който световната общност, медицинска и всички останали полагаме усилия да се борим. Вероятно в България има в пъти повече хора, които са преболудували, но без да разберат. Нека да ориентираме усилията си към високорисковата група хора, които биха могли да пострадат.
Доц. Киров препоръча да не се бърза със заключения, защото Медицинският експертен съвет се формира вчера. Целта е да допълни и помогне на Кризисния щаб. Относно бързите тестове позицията на доц. Киров е, че не поставят диагноза. Най-важното е да се ползват предпазните средства – маски, ръкавици и миенето на ръцете.
Вирусът не живее, не лети във въздуха, а се предава от човек на човек. Ако вървите сам по улицата или в гората, няма от къде да дойде. Ако отидете при възрастните си родители, маската е задължителна. В момента се преяжда от всякаква информация, която предизвиква стрес, а не приканва хората към полезни действия. Нека хората ни имат доверие. Ние мислим, какво да се направи, и периодично ще информираме. Искам да кажа, че към общопрактикуващите лекари, не е изпълнен ангажиментът да бъдат въоръжени в борбата с коронавируса. Няма осигурени лични предпазни средства, ние се справяме сами. Имаше 8000 маски отпуснати от МЗ, като на всеки един лекар и сестрата се пада по една маска. Ние ги разпределихме в девет области, където имаше най-голяма необходимост, включително и Пловдив.
Интервюто с доц. д-р Любомир Киров е в звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..