Ситуацията е безспорно тежка. Само с тревога и в притеснение обаче не можем да живеем. Радостно е, че смешките, карикатурите, които виждаме в социалните мрежи, ни изваждат от автоматизма и глупостта, в която живеем. Те показват нашата дребнавост и слабости, но не със сарказъм, а с лека ирония и с чувство за хумор. Това заяви писателката Теодора Димова.
По думите й, тази проява на чувството за хумор е мила и много оптимистична. Това е липса не егоизъм, проява на емпатия.
Нашият национален характер има не само лоши черти. У нас има ведрина и нещо жизнеутвърждаващо. Разбира се, че сме беззащитни пред злото, което ни връхлита, но от друга страна, това е и начин да разберем с колко малко неща човек може да живее, как не сме оценявали нещата.
Надявам се след края на това бедствие да излезем по-съпричастни един към друг, по-милостиви и по-кротки. Виждам взаимопомощ, трогателни жестове.Много мои близки са лекари и учители. Те се организираха само за няколко дни в такъв мащаб!
Прави ми впечатление колко сме дисциплинирани всъщност, особено младите хора, те са така възхитителни в желанието си да опазят своите родители...
През бедствието, през което преминаваме, осъзнаваме необходимостта от общност. Осъзнаваме, че един човек не може да бъде щастлив, когато хората около него страдат. Тази промяна на съзнанието – икономическа и политическа, която се случва у всеки у нас поотделно, е много важна и трябва да се случи. Тогава ще има промяна в цялото общество.
Социалната ни изолация е форма на социална солидарност. Ние сме раздалечени един от друг именно, за да спасим другия. Когато сме се самоизолирали, спасяваме човешки животи. Нашето общество запълва пукнатините.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...