Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужни са още мерки срещу кризата, сега рискът е за хората

На българската икономика са необходими антикризисни мерки с непосредствен ефект. От предприетите вчера от Правителството  нито една не е за безвъзмездно подпомагане на българските граждани. Това заяви икономистът и финансист Румен Гълъбинов

Той посочи, че в Гърция например се дават по 800 евро на човек, който не може да работи в карантинен период.

 У нас сега няма свободно движение и това възпрепятства възможността на хората да работят. Неплатеният отпуск не е решение и държавата трябва да плати поне една минимална месечна работна заплата на тези, които не могат през този период да отидат на работа, поради естеството й. Не всички могат да работят он лайн от къщи.

Сега доста хора са принудени да излязат в неплатен отпуск или да се регистрират като безработни. Но това са права, които ги имаме по осигуряването. В този момент държавата трябва непосредствено и безвъзмездно да подпомогне хората. Много добър пример в това отношение даде президентът Тръмп в САЩ, който заяви, че ще раздаде минимум 1000 долара чек на всеки, за да го подпомогне.

Гълъбинов заяви, че  тези 60% , които се предвиждат за заплатите, са копиран опит от Германия. Само че там до останалите 100% има плащане от страна на работодатели и на компенсационен европейски фонд, така че хората ще си получат пълната заплата за времето на карантината. А случаят в България не е такъв.

От тези 60% са изключени хората, които се самоосигуряват, а групата им е над 200 000.

1500 лв. безлихвени заеми не са безвъзмездна помощ от държавата. Те ще бъдат безлихвени, докато хората имат възможността да ги плащат. В момента в който хората вече не успяват да правят това, ще им се начислява наказателна законна лихва 10% . Това не е безвъзмездна помощ.

Предложените мерки са недостатъчни и държавата поема най-малък риск за сметка на гражданите и фирмите.

Ситуацията е безпрецедентна и трудна. Това е рецесия породена от бедствието коронавирус. Имаме комбинация от два значителни фактора и поради това трябва да процедираме по начин, както се процедира при бедствия. Това са форсмажорни обстоятелства. А ние имаме и законодателство в тези случаи – на хората да се плаща поне 325 лв.

Защо сега на хората да не се плащат поне по  500 лв нетно на осигуряващо се  и самоосигуряващо се лице държавна помощ, а на пенсионерите също да се предвиди държавна помощ. На хората с най-ниски пенсии да се даде още една минимална пенсия.

Тези, които сега се регистрират като безработни също ще претоварят осигурителната система. Натоварва се и НЗОК и държавата трябва да помисли как да подсили финансирането на тези две социални системи.

Да бъдат раздадени корпоративни кредити за 2,5 млрд лв е решение. Но трябва да се знае кои фирми ще имат достъп до тази мярка и процедурата да е прозрачна.

Специално за автомобилната индустрия, която работи с вносни доставки, ситуацията  е временна. И тази криза доказва слабостите  в глобалната икономическа система – веригата на доставки и веригата на добавена стойност.

Убеждаваме се че концентрирането на около 80%  от доставките от една държава, колкото и голяма и силна икономически да е тя, не е решение и това ще бъде преразгледано.  Ще има преразпределение на веригата на доставки, съответно – на инвестиции и на добавена стойност. От това  преразпределение ние може да имаме полза и това е шанс за нашата индустрия.

Цялото интервю – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39