Мярката за подпомагане на бизнеса 60:40 е неадекватна към най-ударения от пандемията бизнес – затворения със заповед на здравния министър. Няма как един затворен бизнес, който има много преходи, да продължи да плаща, независимо дали 40% или 70% от остатъка от заплатите на работниците си, и то в неопределено време, заяви бизнесменът Радослав Бозуков.
Видяхме как тази мярка се оказа неудачна дори и за едрите фирми, които продължават да работят и да реализират приходи. Дори и на тях тази мярка не им допада. И няма как да допадне на фирмите, които имат нула лева приходи.
Мисля, че след 1-во число на месеца 90% от персонала на работещите фирми ще бъде регистриран в бюрата по труда.
Бозуков заяви, че времето за корекция на мярката е минало и тя отчасти е подходяща за все още работещите фирми.
Дори и за тях обаче тя ще бъде вероятно променена, заради искането на бизнеса, заплащането 60/40 да бъде по отношение на цялото възнаграждение на персонала, а не само за чистото възнаграждение.
Бизнесът не може да бъде подвеждан под общ знаменател. Той има коренно различни групи. Най-ударената част от него и то с административно решение, беше този, на който му беше забранено да работи. Но ние не сме видели нито една адекватна мярка за него досега.
След като бе административно забранено на тази част от бизнеса на да работи, трябваше Правителството да намери начин да финансира работниците в тези фирми в неплатен отпуск, примерно, с цел те да останат на работа във фирмите. Няма как фирмабез приходи, да има разходи в продължение на месеци, подчерта Бозуков.
Той изрази надежда, че Правителството ще стигне по-скоро до извода да се създаде работещ Икономически щаб по подобие на Националния оперативен щаб за борба с пандемията, защото бизнесът е изправен пред по-голяма пандемия от тази – във връзка с коронавируса в страната.
Интервюто – от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..