Извънредното положение върши много хубава работа за навлизането на музеите в дигиталния свят. Това твърди Екатерина Илиева от Археолгичския музей в Пловдив. Като всички културни институти, и той е със затворени врати за посетители заради кризата с коронавируса. Но служителите му продължават да работят от вкъщи.
При нас работата не спира. Всички са натоварени с различни задачи и честно да кажа, много добре ни дойде, защото имаме възможност да подготвяме различни изложби и да двършваме неща, за които не ни оставяше време с многото разкопки.
Екатерина Илиева се занимава с Инициативата “Археология за всеки”. Тя стартира миналата година, предлагайки индивидулани и групови беседи наживо в музея по различни, предварително обявени теми. Сега формат “лице в лице” е невъзможен.
Съвсем естествено се обърнахме към електроните медии – фейсбук, където имаме най-много посетители. Онлайн, наживо, решихме, че ще протичат тези беседи, за да може да не прекъсваме връзка с любителите на археологията.
Досега по този начин са протекли 3 презентации. Последната е във видео-формат. Направихме нещо като документален филм, който поканхме хората да гледат. Следващата презентация ще е посветена на историята на Пловдив, която ще можем да разгледаме чрез историята на 5 предмета в музея. Тя ще е в събота, 4 април, от 10, 30 часа във фейсбук страницата на музея напълно безплатно.
Опитът показва, че беседите в мрежата се гледат от 30-40 човека. Хубавото е, че след това те продължават да стоят на страницата на музея и хората имат достъп до тях по всяко време.
По примера на колеги и от други музеи, Археолгическият музей в Пловдив вече “качва” на уеб страницата си и онлайн табла от стари изложби. В момента е “подредена” експозицията от 2018 година “7 разказа за вярата”, посветена на 7 истории, свързани с християнската религия.
По този начин музейните експозиции не стоят затворени, а поемат един нов живот. А музеите си връщат социалната функция – разказва Екатерина Илиева.
Все пак, живата връзка с посетителите липсва на музейните работници и те очакват с нетърпение след извънредното положение да ги посрещнат в лице в лице с новите изложби, които и в момента подготвят.
Чуйте интервюто с Екатерина Илиева в звуковия файл.
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..