Работещите в земеделския и преработвателния сектор да могат да работят при „специфичен режим на карантина“ поискаха 30 браншови организации. В апел до правителството, Националния оперативен щаб и министрите на земеделието и здравеопазването се настоява на заетите в селското стопанство и хранителната индустрия да бъде даден статут на критични, каквито са медици, полицаи, пожарникари и транспортни работници.
Те предлагат под „специфичен режим на карантина“ да се разбира разрешаването на карантинираните работещи да могат при стриктно определен от работодателя маршрут и при организиран служебен транспорт да стигат до работното място и да спазват правилата за лична дезинфекция и хигиена, след което да бъдат връщани на посочения от тях адрес.
„При действащите задължения за карантина от 14 дни на всяко контактно лице със заразен с коронавирус, съвсем скоро ще сме в капан, в който само заради един човек, работници от двете или трите смени да се наложи да бъдат поставени под карантина, а фермите, цеховете и оранжериите да бъдат принудени да преустановят работа", пишат браншовите организации.
Те са категорични, че спирането на дейността им ще бъдат пагубно не само за отделното стопанство, за заетите лица и за продоволствената сигурност, но би създало и редица екологични и санитарно – хигиенни проблеми.
В апела се подчертава още, че замяната на персонала с хора от други сектори или безработни не е удачна мярка, заради необходимостта от обучение и специфични умения.
Нека не позволяваме борбата с КОВИД-19 да се превърне в игра на глада, завършва обръщението.
Имаме и проблеми с пазара на нашата стока, каза за Радио Пловдив производителят Огнян Златев, член на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция. По думите му, в момента се внасят зеленчуци на значително занижени цени-основно от Турция, Гърция и Македония, които подбиват пазара на българската продукция.
В нашия отрасъл работят около 11 000 души.В момента може би сме единствените, които успяваме да задържим работниците си, но с цената на това, че ние просто изнемогваме. В същото време пазарът е така структуриран, че голяма част от вноса идва на дъмпингови цени.
Много интересно се развива случая с тъй наречените "зелени коридори". В момента, говоря за нашия отрасъл-не се прави никакъв износ. Няма износ в момента, няма пробиване. А с тези "зелени коридори" в България влизат много свободно, и то неограничено количество, стоки и то в не такова добро състояние, каквато е нашата. И оттам идва целия проблем, каза Златев. Той и колегите му ще настояват за определяне на минимални цени на вноса на зеленчуци.
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..