Библиотеката към Читалище “Развитие-1873” в Пещера покани учениците от 7 до 12 клас да участват в конкурс за есе, посветено на 75 годишнината от края на Втората световна война. Съорганизатор на литературната надпревара е и местният Съюз на офицерите и сержантите от запаза и резерва. Националният конкурс носи името “Спас Зафиров” и се провежда за 16-та поредна година. Той е отворен за младежи от цялата страна. Темата на есето е “Никога повече война”. Богдана Сиракова от библиотеката уточнява:
Есетата трябва да бъдат авторски, в тях да личи отношението на пишещия към темата, както и да показват езиковата култура на автора. Материалите ще се приемат до 18 часа на 30 април на адрес: 4550 гр. Пещера, ул. „Димитър Горов” № 4, или на двете електронни пощи: razvitie_pestera@abv.bg или biblioteka_peshtera@abv.bg.
Изискването е в пощенския плик да се изпратят отделно неподписаното с име есе и в отделен лист данните на автора: три имена, възраст, адрес, клас, училище и телефон за контакт. Журито, съставено от филолози, учители и автори на книги, ще определи победителите.
За класираните на 1-во, 2-ро и 3-то място в конкурса НЧ ”Развитие – 1873” осигурява парични награди, а първенецът ще получи и статуетка "Пегас”, съобщи Богдана Сиракова. Обявяването на наградите ще е в Деня на библиотекаря 11 май.
Името на конкурса също е свързано с датата. Сиракова разказва, че видният пещерец Спас Зафиров, роден през 1816 година в семейството на чорбаджи Зафир, завършил Гръцкото училище в Пловдив, а в последствие и университета в Атина, където решава да се посвети на учителската професия:
Той е бил учител на Иван Вазов и Христо Ботев, сочи се за такъв и на Васил Левски, преподава и в Девическото училище в Калофер. Владее френски, руски и гръцки език и това го прави високо уважаван и търсен преводач. Инициатор е за отбелязването на първия празник за Светите братя Кирил и Методий в Калофер на 11 май 1856 година.
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е "Дивата Африка" и тя ще започне със специално подготвена презентация. Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове животни,..
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..