Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поне 2 години ще престоим в чакалнята на Еврозоната

| обновено на 10.04.20 в 16:53


Премиерът Борисов смята, че България може да кандидатства за така наречената „чакалня на еврозоната“ до края на месеца. Досегашното му становище от февруари, тоест отпреди кризата с коронавируса, бе да се изчака до юли, за да се постигне консенсус по въпроса в обществото. 

Идеята да се поднови цялата документация на България за кандидатстването в Еврозоната е добра, коментира пред Радио Пловдив икономистът проф. Христина Вучева. 

По думите й ние няма какво повече да направим и е трябва правителството да доведе нещата докрай. В чисто икономически план е добре за нас да сме част от Еврозоната, ние от години сме "закачени" за еврото, припомни тя и допълни, че трябва да престоим в "чакалнята на еврозоната" поне 2 години.

Това обединение гарантира ясни цели и правила при организирането на всяка икономика, посочи проф. Вучева.

Тя припомни, че Еврокомисията е приела много силна програма за решаването на икономически и социални проблеми, свързани с пандемията от коронавируса. "Добре е за всички все пак, че не приеха да се емитират т.нар. коронаоблигации. Това означава споделен дълг, т.е. всички да плащат дълговете на Италия, Испания и т.н.", посочи икономистът.

Неизбежно беше България да вземе дълг в условията на пандемия и рецесия, смята още проф. Вучева. По думите й правителството добре се справя с мерките за ограничаване на заразата, но не и с икономическите мерки. 

Не е много страшно да се вземе дълг, важното е как се харчат парите и какъв е контролът върху харчовете. Тук е ролята на Сметната палата, на опозицията, на самото общество, посочи още икономистът.

Цялото интервю на Емил Костов с проф. Христина Вучева е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23

Няма закрити паралелки в област Пловдив, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим.  Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по автотранспорт, но в последния момент съставът й е бил..

обновено на 16.09.24 в 11:52

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01