Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експозиция "Българско Възраждане" е достъпна онлайн

В продължение на идеята на заместник - кмета по култура, археология и туризъм  Пламен Панов за приобщаването на пловдивските културни институти и осигуряването на възможност на хората, останали вкъщи, да съпреживеят отново моменти от историята на културните оператори в Пловдив, екип от отдел „Култура, археология и културно наследство“, заедно с колегите си от ОИ „Старинен Пловдив“ и  Регионалния исторически музей в Пловдив извършиха дигитализация с мобилна станция на  експозицията „Българско Възраждане“ на музея.

От днес, на сайта http://digital.plovdiv.bg  можете да направите своята 3D виртуална разходка и да видите най-любопитните неща, в отделните раздели.

Експозиция „Българско възраждане” се намира в Архитектурно-историческия резерват „Старинен Пловдив” в къщата на Димитър Георгиади – паметник на културата от национално значение. Сградата е построена през 1848 г. от майстор хаджи Георги от родопското село Косово по поръка на богатия български занаятчия Георги Кендинденоглу. До средата на 20 век в нея живеят наследниците на неговия зет Димитър Георгиади, последните от които я продават на община Пловдив.

Къщата на Георгиади е представител на широкоразпространения през 19 век архитектурен тип на пловдивската симетрична къща. Около просторни салони в средата на всеки етаж са разположени симетрично четири стаи. Стените на фасадите и във вътрешността на къщата са богато изписани с геометрични и растителни орнаменти и зооморфни фигури. Уникален за къщата е салонът на първия етаж, оформен като покрит двор. Той е своеобразно продължение на градската улица към вътрешния двор на сградата. Вторият етаж на къща Георгиади е най-представителния, с разноцветното си вътрешно изписване с богато резбованите тавани, врати и долапи и характерните декоративни ниши – „алафранги”.

След първата реставрация, през 1961 г. тук е разположена музейна експозиция, посветена на Българското възраждане и национално-освободителните борби. През 2006-2007 г. сградата е реставрирана по проект на Правителството на Япония и ЮНЕСКО, а експозицията е осъвременена и обновена.

Експозиция „Българско възраждане” проследява историята на град Пловдив от 15 до 19 век. Експозиционната площ е 825 кв.м., разположена в единадесет зали и два салона, при съответното художествено оформление, което не накърнява вътрешната архитектура на къщата. Богатият веществен, документален и снимков материал дава възможност на посетителите да се потопят в атмосферата на далечното минало на града – време на чуждо владичество, но и време на отстояване на националната идентичност на българите. В залите на първия етаж са представени етническото многообразие и стопанското развитие на Пловдив от османската епоха. На втория и третия етаж са развити темите за борбата на българите за новобългарска просвета, самостоятелна църква и национална независимост.

Ползвайте инструкциите за навигация.

http://digital.plovdiv.bg/BG/Pages/OldPlovdivHousesView.aspx?i=79&Source=/BG/Pages/OldPlovdiv.aspx

С кампанията #оставамЕСивКъщи с Европейска столица на културата, ние сме #ЗАЕДНО в борбата за ограничаването на разпространението на коронавирус и благодарим на всички за отговорното поведение и грижа към собствената личност и обществото.

По примера на стотици музеи, галерии, театри по цял свят, „Пловдив 2019“ ще предлага чрез достъп до онлайн платформи и канали културно съдържание, художествени колекции и заснети експонати. Ще бъдат излъчени документални филми, музикални програми, предавания за култура,  образователна поредица, филми по спектакли на Опера Пловдив, спектакъл по повод 135 години от създаването на Драматичен театър Пловдив –десетки часове програма от фонда на БНТ 2.

Следете рубриките „Новини“ и „Сбития“, за да видите и следващите обекти, които са в процес на дигитализация.

Линкове към социалните мрежи и платформи:

https://www.facebook.com/2019plovdiv/

https://twitter.com/Plovdiv2019

https://www.linkedin.com/company/municipal-foundation-plovdiv-2019/

https://www.instagram.com/Plovdiv2019/




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за радиото и неговото бъдеще

Във времето, в което Радио Пловдив отбелязва своята 70-а годишнина, ви предлагаме да си поговорим пак за радио..  Защо ли? Ами защото радиото е думи и музика. Думи, с които всеки ден тъчем платното на битието ни. И музиката, без нея, както казва Ницше, животът би бил грешка.  Разговор с Димитър Стоянович, популярно име в културния ни живот, с..

публикувано на 11.07.25 в 09:56

Премиера на балетната класика "Лебедово езеро" на Античния

Премиера на балетната класика с музиката на Чайковски „Лебедово езеро“ ще има тази вечер на сцената на Античния театър в рамките на „Опера оупън“.  Хореограф на спектакъла е Мариана Крънчева, а освен балета на Пловдивската опера в постановката ще участват и премиер- солисти от Испанския национален балет. Според Мариана Крънчева в спектакъла..

обновено на 11.07.25 в 09:44

Журналисти от Радио Варна с изложба за войната в Украйна

Изложбата "Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи" ще бъде открита днес в Дома на техниката в Пловдив. Автори са журналисттите от Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова и украинският войник Олександър Барон.  Снимките са правени през лятото на миналата година в Одеса, Миколаив и Херсон Бесарабската част на Украйна и..

обновено на 11.07.25 в 09:43

Учредяват награда "Дафо Трендафилов" на събора в Гела

Награда на името на бележития родопски майстор-гайдар Дафо Трендафилов ще бъде учредена на тазгодишното гайдарско надсвирване в село Гела. Наградата „Дафо Трендафилов“ ще пази жив спомена за майстора, вдъхнал душа на родопската каба гайда, посочват организаторите на събора. 22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в село Гела..

публикувано на 10.07.25 в 15:10

Пловдив очаква финансиране от НФ "Култура"

Община Пловдив ще кандидатства с проектно предложение пред Национален фонд „Култура“ за предоставяне на средства на културни оператори за нови или вече утвърдени събития и фестивали през месеците от септември до март.  По процедурата на фонд „Култура“ „Ново поколение местни политики за култура за големи общини“, която е по Националния план за..

публикувано на 10.07.25 в 14:50