Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истинската вяра е без блестящи храмове и масови събирания

| обновено на 14.04.20 в 15:27

Във Велики вторник на Страстната седмица – библейското и съвременно тълкуване в извънредното време, в което живеем е на проф. д-р Мария Шнитер от ПУ „Пасий Хилендарски“.

От коментарите на медиите и разговорите между институциите оставаме с впечатление, че живеем в една много християнска държава, което много щеше да ни зарадва, посочи проф. Шнитер

Според нея на тревожния фон и заплахата от коварния вирус, българите се интересуват предимно, как да не се ограничи достъпът до храмовете. Картинката изглежда измамна, защото и без ограничения в предишните години, храмовете не бяха толкова пълни, с изключение на големите празници. Уточнението е, че посещението, не винаги има ясна връзка със случващото се в църквата. Факт е, че се сещаме да стигнем до църквата едва на края на поста, а не през време на всичките седем седмици, показва повърхностното ниво на общуване с Бога.

Надявам се хората да проявят здрав разум, въпреки отворените храмове. Сигурна съм, че истински вярващите хора ще си спомнят, какво е казал Христос на учениците си: „Когато двама се съберат в мое име, аз ще бъда третият с тях.“ Достатъчно е да сме двама, да помълчим, да помислим, да се помолим, да направим жива нашата домашна църква. Първите християни не са имали изобщо църкви, практикували са своята вяра с риск за живота си, без да излизат от мрака на катакомбите. Истинската вяра, няма нужда от блестящи храмове и масови събирания. Малцина биха се почувствали ограбени, ако се отнеме възможността да отидат в храма. Въпросът е, дали е грях да останем вкъщи, или е грях, ако не останем вкъщи? Отиваме в храма за да спасим собствената си душа, или оставаме вкъщи за да спасим много повече души. Главната идея на християнството е да се грижим да ближния!  

Целият ни живот е опит да намерим правилния път в лабиринта, да се разминем с повечето от горчивите чаши, които са ни предложени, ако можем да излезем ненакърнени, колкото е възможно, сподели  позицията си проф. Мария Шнитер.  


Интервюто с проф. Мария Шнитер е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11