Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата не може да ни затвори, има "Концерти през прозореца"

От началото на изолацията пианистката Галина Врачева прави от своя дом "Концерти през прозореца", които излъчва по Фейсбук.

Корона кризата е шанс за музикалния език, който няма нужда от обяснителни фрази, да стигне  до всеки, казвя тя. 

Идеята се ражда, когато в началото на кризата се прибира в Цюрих, където живее и самоизолира, включително от своето семейство. Но по скайп продължава да води лекционните си курсове със студенти от Моцартеума в Залцбург и университета  В Лугано, Италия. Част от студентите й лично преживяват кризата, затворени са в квартирите си, губят близки...

Темата на първия концерт е "Скъпа, Италия!" и сигурно ще остане част от музикалната утеха за един от студентите, който за 10 дни губи трима свои роднини. Психологически тези концерти изиграха и продължават да играят голяма роля, казва Галина Врачева, свирихме за Испания, за Франция...

Тази вечер концертът ще е посветен на българския композитор Парашкев Хаджиев. 

Галина Врачева следва при него "Композиция" и споделя, че за нея той е "най- честният и най- хуманен музикант - един български гений, който общуваше с цяла Европа. 

Това, което ще направим за мен е  удовлетворение за сърцето.

"Концертът през прозореца" тази вечер от 21 часа българско време ще включи импровицация на Владимир Попов- студент на проф. Врачева от Зацбург, а преди това тя и нейният син Серж - Етиен Фрайтаг, също музикант, ще представят теми на Парашкев Хаджиев. Журналисти от Германия и Англия, които са включени в групата, ще получат и  повече информация за композитора и неговите произведения, така че тоее е началото на едно представяне пред съвременна
публика, което Парашкев Хаджиев заслужава.

Интервюто с Галина Врачева можете да чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12