Подадените заявление за помощната мярка „60 към 40“ са 315 за 7197 души. Това заяви в интервю за Радио Пловдив социалният министър Деница Сачева.
В страната са подадени общо 6344 заявления от работодатели за общо за 86 093 души. Мярката е за запазване на заетостта и има възпиращ ефект към това работодателите да освобождават хора.
Министър Сачева е категорична, че мярката 60/40 е работеща и критиките са неоснователни.
От началото на извънредното положение до момента хората, които загубиха своята работа са 85 403. През този месец и половина имаше и положителни новини – 15 623 души намериха работа. Виждате, че 85 000 са загубили работа, а 86 000 са запазили своята работа. И то до този момент, а мярката 60/40 ще действа до 13 юни. До 13 май, когато е последния ден до който могат да кандидатстват работодателите, очаква тази бройка да се увеличи до 100-150 000 души, подчерта министър Сачева.
Проблемът е с хората, които не са били на трудови договори, изгубили са работата си, но сега нямат право на обезщетения.
В момента работим по мерки, които можем да предложим на по-късен етап за тези хора, коментира още Деница Сачева.
Вече се работи и по преструктуриране на средства по ОП „Развитие на човешките ресурси“
В две направления се работи. Едното е свързано със субсидирана заетост – ще бъдат финансирани работодателите, които наемат безработни. Ще осигурим 40% от минималната работна заплата и осигуровките за тази част. Второто голямо направление ще бъде свързано с програми, които касаят обучението и преквалификацията на безработните, обясни в програма „Точно днес“ на Радио Пловдив Деница Сачева.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..