Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

315 фирми от Пловдив са подали заявление по мярката 60:40

| обновено на 24.04.20 в 18:56

Новорегистрираните безработни в Пловдивска област от въвеждането на извънредното положение са 7526 души.  

Подадените заявление за помощната мярка  „60 към 40“ са 315  за 7197 души. Това заяви в интервю за Радио Пловдив социалният министър Деница Сачева.

В страната са подадени общо 6344 заявления от работодатели за общо за 86 093 души. Мярката е за запазване на заетостта и има възпиращ ефект към това работодателите да освобождават хора.

Министър Сачева е категорична, че мярката 60/40 е работеща и критиките са неоснователни.

От началото на извънредното положение до момента хората, които загубиха своята работа са 85 403. През този месец и половина имаше и положителни новини – 15 623 души намериха работа. Виждате, че 85 000 са загубили работа, а 86 000 са запазили своята работа. И то до този момент, а мярката 60/40 ще действа до 13 юни. До 13 май, когато е последния ден до който могат да кандидатстват работодателите, очаква тази бройка да се увеличи до 100-150 000 души, подчерта министър Сачева.

Проблемът е с хората, които не са били на трудови договори, изгубили са работата си, но сега нямат право на обезщетения.

В момента работим по мерки, които можем да предложим на по-късен етап за тези хора, коментира още Деница Сачева.

Вече се работи и по преструктуриране  на средства по ОП „Развитие на човешките ресурси“

В две направления се работи. Едното е свързано със субсидирана заетост  – ще бъдат финансирани работодателите, които наемат безработни. Ще осигурим 40% от минималната работна заплата и осигуровките за тази част. Второто голямо направление ще бъде свързано с програми, които касаят обучението и преквалификацията на безработните, обясни в програма „Точно днес“ на Радио Пловдив Деница Сачева.


Зялото интервю с Деница Сачева можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28