По - сложно е положението със седмокласниците, тъй като нашите седмокласници са 203-ма, което означава, че ние нямаме възможност да осигурим толкова помещения с видеонаблюдение, в които те да са разположени на безопасно разстояние един от друг."
Това заяви пред Радио Пловдив Валентина Стоенчева, директор на СУ "Св. Патриарх Евтимий" в Пловдив, коментирайки решението учениците от 7-ми и 12-ти клас да се явят в училище за полагането на изпитите, съответно - Национално външно оценяване и държавните зрелостни изпити.
Решението за това е взето на коалиционен съвет снощи с участието на представители на Националния оперативен щаб, образователното министерство и управляващите партии. Засега се предвижда матурите да са на 30 май и 1 юни, ако се удължи извънредното положение, ще са през лятото.
Готовност има
"Обмислили сме варианти, разгледали сме всички възможности и имаме готовност да проведем матурите за 12-ти клас, обяви директорката на СУ "Св. Патриарх Евтимий". Тя посочи, че между зрелостниците в класните стаи ще бъде осигурено разстояние от метър и половина.
По - сложна е ситуацията с квесторите. Повечето учители са в рискова група, на възраст, с придружаващи заболявания и не се знае колко от тях ще откажат да бъдат квестори, обясни Стоенчева. Тя обаче изрази надежда да има разбиране от тяхна страна и да се справят със ситуацията.
"Засега все още не се обсъжда Националното външно оценяване след 7-ми клас", уточни директорката.
Противоепидемичните мерки
"Задължително трябва да бъдат с маски децата. Това е безопасно както за тях, така и за квесторите, които ще бъдат в същата стая", категорична е Валентина Стоенчева. Тя съобщи, че в училището има дезинфектанти. Осигурили са ги още преди въвеждането на извънредното положение.
"Смятаме, че всеки родител би могъл да осигури маска на детето си, въпреки че и ние имаме някакъв ресурс от маски", каза училищната директорка.
Официална информация липсва
Не е официално съобщено кога и как ще се провеждат изпитите след 7-ми и 12-ти клас.
"Но аз съм сигурна, че Регионалното управление по образованието, съвместно с всички директори ще създадем такава организация, че да няма опасност или да я сведем поне до минимум от евентуално заразяване на ученици, квестори и длъжностни лица, които участват в самите изпити", заяви Стоенчева.
За дистанционното обучение
При нас се води нормален учебен процес, макар и от дистанция. Провеждаме си часове на живо - онлайн, посочи Валентина Стоенчева. Тя припомни, че екипът на училището е започнал още от първия ден онлайн обучението. Голяма част от учителите работят с децата по този начин отдавна, припомни директорката. По думите й, за учителите дистанционното обучение не е било нещо ново и непознато. Затова те са навлезли много бързо.
Родителите
"Има от време на време обаждания по телефона на родители, които имат препоръки. Някои смятат, че обучението не е достатъчно, други - че е прекалено натоварващо", съобщи директорката на средното училище. Тя посочи обаче, че тези обаждания са сведени до минимум."Като цяло смятам, че няма да има проблем", убедена е директорката на СУ "Св. Патриарх Евтимий" в Пловдив.
Цялото интервю на Екатерина Костова с Валентина Стоенчева е в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..