Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои труден и дълъг урок по балансиране на интереси

Социологът Боряна Димитрова
Снимка: Алфа Рисърч

Има ли опасност от късане на социалните връзки заради различната тежест на кризата, която изпитват хората? По тази тема разговаряме със социолога от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова, която открои по три фактора, които влияят в двете посоки.

Според последните данни от сондажи на агенцията близо 60% от хората приемат ограниченията заради Ковид-19.

Продължаващото опасение за здравето е най- ярката причина, която обединява обществото за подкрепа на мерките срещу коронавируса. Дори, когато има известно тежнение към разхлабване, то връща хората към спазване на по- строгите препоръки.

Второто, което прави впечатление е солидарността на хората, която се наблюдава. Тя се изразява и в преимуществено спазване на онези мерки, които пазят околните. Примерът е съобразяването при пазаруване със зелените коридори за възрастни хора.

Доминира и доверието към щаба и правителството на този етап, каза още Боряна Димитрова.

Според наблюденията на социолога има три фактора, които действат в обратната посока.

Те произтичат от двете големи тези  - дали да има по- дълга строга карантина или по- бърза либерализация, за да се постигне обществен имунитет и да се възстанови предишният начин на живот. Тези противоречия са както на равнище на цялото общество, така и сред по- малки групи от хора, дори в една и съща фирма.

Вторият фактор е различният работен статус. Около 47% от хората продължават да работя както преди  кризата, но има и много засегнати, чиято дейност е спряла и това се отразявана доходите.

Боряна Димитрова прогнозира, че противопоставянето на различни нива ще продължи да съществува и в следващите месеци, защото вирусът, както твърдят специалистите, няма да си отиде скоро. 

Това означава, че трябва да се научим да живеем в търсене на трудните баланси между различните интереси.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11