Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои труден и дълъг урок по балансиране на интереси

Социологът Боряна Димитрова
Снимка: Алфа Рисърч

Има ли опасност от късане на социалните връзки заради различната тежест на кризата, която изпитват хората? По тази тема разговаряме със социолога от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова, която открои по три фактора, които влияят в двете посоки.

Според последните данни от сондажи на агенцията близо 60% от хората приемат ограниченията заради Ковид-19.

Продължаващото опасение за здравето е най- ярката причина, която обединява обществото за подкрепа на мерките срещу коронавируса. Дори, когато има известно тежнение към разхлабване, то връща хората към спазване на по- строгите препоръки.

Второто, което прави впечатление е солидарността на хората, която се наблюдава. Тя се изразява и в преимуществено спазване на онези мерки, които пазят околните. Примерът е съобразяването при пазаруване със зелените коридори за възрастни хора.

Доминира и доверието към щаба и правителството на този етап, каза още Боряна Димитрова.

Според наблюденията на социолога има три фактора, които действат в обратната посока.

Те произтичат от двете големи тези  - дали да има по- дълга строга карантина или по- бърза либерализация, за да се постигне обществен имунитет и да се възстанови предишният начин на живот. Тези противоречия са както на равнище на цялото общество, така и сред по- малки групи от хора, дори в една и съща фирма.

Вторият фактор е различният работен статус. Около 47% от хората продължават да работя както преди  кризата, но има и много засегнати, чиято дейност е спряла и това се отразявана доходите.

Боряна Димитрова прогнозира, че противопоставянето на различни нива ще продължи да съществува и в следващите месеци, защото вирусът, както твърдят специалистите, няма да си отиде скоро. 

Това означава, че трябва да се научим да живеем в търсене на трудните баланси между различните интереси.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10