Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЛС иска МФ да отпусне още средства за здравеопазване

Д-р Иван Маджаров
Снимка: личен архив

„Не мога да твърдя, че в болниците трябва да се въведат допълнителни противоепидемични мерки, защото те трябва да са най-безопасното място. Там всички трябва да спазват противоепидемични мерки по принцип. Със сигурност можем да кажем, че заразените с Covid-19 колеги, а и смъртните случаи на медици, се дължат на първите седмици на епидемията, когато нямаше достатъчно лични предпазни средства. В момента също смятам, че качествени, произведени в специализирани фабрики за лични предпазни средства, такива няма достатъчно“, това заяви в интервю за Радио Пловдив доктор Иван Маджаров, председател на Български лекарски съюз, който коментира изявлението на здравния министър Кирил Ананиев, че в лечебните заведения ще бъдат предприети допълнителни мерки, след двата смъртни случая на медици.

От БЛС твърдят, че не само медиците, които работят в специализирани отделения за Covid-19 и в Центровете за спешна медицинска помощ, са на първа линия. Сред тях са общопрактикуващите лекари, денталните лекари, специалистите в доболничната помощ.

"Невидимата опасност в кабинетите е също много страшна и Министерството на здравеопазването би трябвало да погледне еднакво на всички", коментира още доктор Маджаров.

МФ трябва да отпусне допълнително средства за здравеопазване

„Постигнахме споразумение за изплащане на 85 % от средствата на болниците, но смятам, че през следващите месеци вече трябва да се говори за по-висок процент. От друга страна – би трябвало МФ да предвиди средства извън тези от НЗОК. Защото борбата с епидемията трябва да се води със средства на държавата, а не със средства на здравноосигурените лица. Редно е финансовото министерство да осигури средства за заплащане на медиците, а също и за лечение не неосигурените пациенти“, подчерта доктор Маджаржов.

Допълнителните 1000 лева за медиците на първа линия – пиар акция

„Тази методика не изигра своята роля, а по-скоро създаде напрежение сред колегите. Тя беше меко казано пиарска. Защото да кажеш, че ще дадеш по 1000 лева на всички медици, които са на предна линия, би трябвало да си пеброил и 4400 общопрактикуващи лекари, би трябвало да си преброил и стоматолозите, а същи всички работещи в ДКЦ-та“, заяви още Иван Маджаров.


Цялото интервю с доктор Иван Маджаров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54