Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Резиденцията на Момчил юнак е родопската крепост Устра

Снимка: БГНЕС

Проф. Николай Овчаров съобщи за локализирането на планинската резиденция на Момчил юнак, известен като „родопския цар“.

Резиденцията се намира в центъра на Средните Родопи, където се издига мощната крепост Устра между Джебел и Златоград и е от най-добре запазените средновековни крепости.

Като ръководител на археологическото проучване проф. Овчаров каза, че този извод  не е от направени сега археологически разкопки, а е на базата на такива от преди 30 години и сегашното им изследване.

„След дълго търсене заедно с проф. Пламен Павлов и след като миналата година открихме мястото на битката, където е загинал Момчил юнак през 1345г.  при крепостта Перитор в днешна Гърция, сега установихме, че  мощната крепост Устра, която е в Средните Родопи, е била неговата крепост, като средновековен замък е. „

Откритите находки могат да се видят в Кърджалийския музей и в частния музей в Златоград в Етнографския комплекс.

"Кой е Момчил юнак ?

Българин с бунтовен и авантюристичен дух, който,  през 14 век, след като е приел да управлява дадени му от Кантакузин територии в Родопите, завзема и Беломорието.Момчил си присвоява Беломорието и се обявява за независим от византийците владетел."

Проф. Овчаров припомни, че наричаната досега Момчилова крепост е твърде малка, за да се приеме като негова резиденция, а в резултат от направените сега изследвания, със сигурност може да се твърди, че крапостта Устра е била планинската резиденция на Момчил юнак между 1343 г.– 1345г .

Той  каза още, че в община Джебел се работи по проект, с който да има по-лесен и удобен достъп до крепостта Устра, която е на 1200 м.надморска височина. А той заедно с проф. Павлов до края на годината ще създадат" карта на княжеството на Момчил юнак, в което се е  подвизавал този героичен българин през 14век."

Кампанията е под патронажа на председателя на НС Цвета Караянчева.

2020-та година е обявена за година на „родопския цар“ Момчил юнак, като центърът на честванията е в Златоград.

Интервюто с проф. Николай Овчаров е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48

Христо Мутафчиев е носител на наградата на Карлово за 2025 год.

Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. .  Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..

публикувано на 18.07.25 в 10:43

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05