През времето на извънредното положение, обществото премина през няколко състояния, каза политологът, от модната гледна точка "българинът не става до нищо" , през стягането и приемането на мерките като "свои", и последвалото "страховито многознайство" , което според Симеонов трябва да престане, въпреки че мерките ще останат, както и да се нарекат. Той припомни казаното от премиера Борисов, че тези мерки са съобразени с нашата народопсихология - ако ни харесват ги спазваме, ако не ни харесват, не ги спазваме. "Забранено е, но може " .
Политологът очерта няколко различни типа политическо поведение относно мерките за Ковид 19 : ВМРО са с подчертано икономическо поведение, с предложенията си за земеделците и бизнеса, десницата акцентира върху гражданските свободи, БСП са за социални мерки, Слави Трифонов с неговото "нямаше нужда, не на нас тия", Мая Манолова, която повече и от БСП обръща внимание на социалните мерки.
Първанов каза още, че не се знае още как ще се включи Цветан Цветанов в тази ситуация, "който мина на другия бряг, и тепърва ще гледаме какво ще се опита да направи в отмъщение".
Политологът припомни, че българите имат подчертано хронично недоверие към властта в резултат от социолното разслоение през прехода, и загубването на статуса на големи група от хора, и изрази съмнение, че, "ако тая власт отново наложи рестриктивни забранителни мерки за коронавирсуа, хората едва ли ще ги приемат отново, точно поради недоверието към властта ".
Той припомни социологически проучвания които показват, че не се приема тая власт като много легитимна. "И представете си сега, тая власт да ни забранява нещо сериозно, и понеже властта усеща това, не ни забраняваше нещо сериозно, но взе мерки навреме. Но като цяло българите сме първенци в недоверието, казваме си " или има нещо в тая работа, някакъв втори план, или нещо е преувеличено" , сиреч, ние бяхме съзнателни, но винаги имаме едно наум".
"И да не забравяме, че идват избори, и може би от извънредната ситуация бързо ще преминем в предизборна ".
Интервюо с Първан Симеонов е в звуковия файл.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..