Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За коректна представителна извадка трябват над 2000 теста

„Изненадващ  в изследването се оказа относителният  оптимизъм в столицата, при условие, че  заразяването точно там е най-силно.   Изненадващо е и това, че моментът на финала в главите на хората бива отлаган с времето. Предполагали са, че кризата ще приключи след няколко месеца през март, а сега отново казват, че ще приключи след „няколко месеца“. А тези месеци вече са зад гърба ни“, заяви  Чавдар Найденов от социологическа агенция "АФИС", осъществила онлайн изследване на влиянието на "Извънредното положение" върху доходите и нагласите на българите..

Той  подчерта, че в големите градове настроението на хората е сравнително по-добро, отколкото   в малките населени места. Мерките там също се спазват, както и в големите.

По думите на найденов, с изненада за самите тях, хората са установили, че финансовото им състояние не е чак толкова лошо, колкото са очаквали два месеца след началото на ози период. Въпреки че мнозина са открили, че са с драстично намаление на дохода си, впоследствие са установили, че и разходите им също търпят ограничение.

В началото на периода тези, които са заявявали, че могат да издържат само месец, са били 31%. Сега същата категория са 26%, независимо, че се е очквало  да бъдат много повече. Като причина Найденов предположи, че роля са изиграли предлаганите от държавата мерки за подкрепа на бизнеса. „Но и най-добрите батерии все някога свършват, заяви Найденов.

"Странно и неочаквано обаче е, че с всяка драстична промяна може да се свикне и при положение, че и самата власт не знае докога ще продължи това положение, хората свикват с нещо, което ще продължи дълго време. Самата власт не знае и не може да обясни колко дълго ще продължи това. Реално не знаем и какво е заразяването на хората в страната".

Найденов посочи, че след  направено национално тестиране в Испания е установено, че само 4% от населението  са носители на вируса. „Това означава, че са безкрайно далеч от насищането, при което могат да се върнат към нормален живот. У нас е още по-малко заразяването и ние сме още по-далече от т.н. „плато“. Дали ще се преживява всеки сезон като грип, все още не знаем къде сме,“, заяви социологът.

Той бе категоричен, че една национална представителна извадка, каквато стартира в Пловдив, макар и много минимална, ще даде някаква представа, независимо че обхваща само 500 граждани и „е орязана до кокал“.

„Между това, дали са 10% заразените или 1%, има голяма разлика в мерките, които би трябвало да бъдат предприети“.

Найденов бе категоричен, че при условие, че у нас правят около 1000 теста дневно, представителната извадка за страната би трябвало да обхване между 1000 и 2000  граждани.

„Да се вземе решение за осъществяване на извадъчно тестиране на населението в страната с коректна научна национално представителна извадка, обхващаща между 1 500 и 2 500 българи“, заяви още Чавдар Найденов.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Любомир Стефанов

Вотът на недоверие е репетиция за "Възраждане" да се преброят

Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната?  Според политолога Любомир Стефанов това, което  което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм.  "Съдейки по капацитета на народните представители, които..

публикувано на 02.07.25 в 10:24

Кръвният център получи дарение от "Аз Вярвам и Помагам"

Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време.  Директорът на кръвния център д-р..

обновено на 02.07.25 в 08:50

Литературна катедра в ПУ чества 30-годишнина

Единствената в България катедра по история на литературата и сравнително литературознание към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" чества 30 години от основаването си с международна конференция.  Надсловът на форума е „1001 нощ“ по идея на създателката на катедрата професор Клео Протохристова. Според нея знаменитият сборник с..

обновено на 02.07.25 в 08:50

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29

ПГВАД “Христо Ботев” - училище със 118 годишна история

Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..

публикувано на 01.07.25 в 11:05