Докато СЗО алармира за нови предизвикателства с разпростарението на Ковид-19, Европа разхлабва мерките за сигурност. Страната ни постепенно се връща към нормалния си ритъм на живот, но с уговорката, че „нормалността“ оттук нататък ще бъде по-различна от познатата ни досега.
След малко повече от 2 месеца осъзнахме, че нито обществото, нито институциите, нито комуникацията помежду ни и с държавата, ще останат същите, каквито ги застигна пандемията, но и още - здравето трябва да бъде поставено над всичко – не само физическото, социалното и икономическото, но и моралното. И че хората са много повече от статистически единици.
И сега подред: представителното национално срезово проучване за разпространението на Ковид-19 в Пловдив набира темпове и в началото на петия ден, откакто екипите започнаха работа на терен, с въпросите, които следват случилото се дотук - проф. Йорданка Стоилова, ръководител катедра "Епидемиология и медицина на бедствените ситуации" в МУ– Пловдив, член на комисията за осъществяване на изследването по метода ELIZA.
Изчистването на историческите спорове с Република Северна Македония – задача с повишена трудност. На прага на решителната стъпка, която тя се очаква да направи, не без нашата подкрепа, към европейското семейство, нелекият дебат между двете държави бе обогатен с новата тема за езиковия спор. Какво развитие на съседските и емоционални отношения отчитат специалистите от Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси с Република Северна Македония ще коментира нейният заместник-председател – историкът доц. Наум Кайчев.
За температурата на обществено-политическия живот в контекста на „извънредната епидемиологична обстановка“ - коментар на социолога от „Тренд“ Стойчо Стойчев.
В минутите за култура след 9 ч. – ще ви поканим на изложбата на художника Николай Няголов в пловдивската галерия „Аспект“. След безвремието през последните месеци, обхванало всички аспекти на живота, авторът представя своята живописна експозиция „Споделено“.
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...