Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата не промени политическото ни поведение

За температурата на обществено-политическия  живот в контекста на „извънредната епидемиологична обстановка“  - политологът  Стойчо Стойчев.

Дали COVID пандемията успя да размести пластовете в държавата?

Според г-н Стойчев, такъв тип пандемии, или епидемии водят по-скоро до консолидиране на хората около съществуващите алтернативи. Ориентацията на хората към политическите партии има втвърдяващ ефект, което означава, че на следващите избори ще има по-малко залитане към екстравагантни политически проекти. 

Вероятно в бъдещия парламент ще видим същите политически партии в почти същия състав. Това е лоша новина за новите политически субекти, които искат да печелят доверие на гърба на умората от дългогодишно управление, или заради стремежа на избирателите към нещо различно. Той тосочи, че: „Кризата по отношение на пазара показа, кои бизнеси са жизнеспособни? На политическия пазар се вижда, кои реакции са адекватни. Рейтингите показват, кои политически партии печелят доверието на гражданите, когато стане напечено.“

Стойчо Стойчев сравни политиката с футболния терен. Агитките подкрепят своите любимци, скандират за своя цвят, без да се интересуват със здрав разум от истината. "Хората имаха по-голямо доверие на кабинета, отколкото на неговите критици, но: премиерът отдавна е в политиката, както се казва „стара лисица“, дава си сметка, че ако пренасити публичния дневен ред със себе си, ще омръзне на хората. Така ще обърне позитива  в негатив. Има достатъчно отговорни лица в кабинета, които да поемат публичното говорене. Остава да видим, как намаляването на ДДС в някои сектори ще има ефект, и как ще се отрази на държавния бюджет"

Стойчев посочи, че политиците отдавна са свели политиката до битови равнища, но във време на криза трябва да се отправят послания към хората за намиране на общ език. Президентът не е  направил това.

 "Политическият живот е част от политическата ни култура. Ние не демонстрирахме израстване и българинът не успя да излезе извън нормалните за него параметри на политическо поведение", подчерта Стойчев.

Повече чуйте  от звуковия файл:     


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47