Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обществата ни чакат решения от Съвместната комисия

Изчистването на историческите спорове с Република Северна Македония – задача с повишена трудност. На прага на решителната стъпка, която тя се очаква да направи, не без  нашата подкрепа, към европейското семейство, нелекият дебат между двете държави бе обогатен с новата тема за езиковия спор.  Какво развитие на съседските  и емоционални отношения  отчитат  специалистите от Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси с Република Северна Македония ще коментира нейният заместник-председател – историкът доц. Наум Кайчев.

„Българската позиция е ясна. Тя не е само  българска, но и европейска – всички проблеми, особено двустранните, трябва да се решават далеч преди членството в ЕС. Това се отнася и за отношенията ни с нашата югозападна съседка Република Северна Македония. Тези въпроси ще бъдат част от нейното присъединяване“. Това заяви заместник-председателят на  доц. Наум Кайчев.

Той припомни, че след първоначалния прогрес по постигането на договорености, свързани с личности от общата ни средновековна история като  цар Самуил, Св.св. Климент Охридски и св. Наум Охридски, през април 2019 г. комисията е влязла в период на „много минимални обороти на придвижване“. Обяснение за факта трябва да се тържи  основно на нежеланието на колегите от Северна Македония да се разделят с много от митовете от тяхната историография и лъжовните конструкции,  свързани с мисленето на хората.

Доц. Кайчев уточни, че след вдигането на „извънредното положение“  се наблюдава процес на дребни пазарлъци, вкл. и говорене срещу България и яростна антибългарска кампания, която се излива в различни сайтове.

По думите му,  независимо че при провеждането на избори в република Северна Македония в миналото, България не е присъствала като тема за обсъждане, сегашната ситуация провокира антибългарски  коментари.

„Предвид особените обстоятелста, свързани и с функционирането на Комисията, и с проблемите при прилагането на договора и очакваното решение за изготвянето на преговорна рамка, която ще бъде основа за следващите ходове на Република Северна Македония към членство в ЕС,  обстоятелствата в дипломатическия календар влияят върху мисленето на хората. Това се отразява и в медийното пространство“.

Доц. Кайчев бе категоричен, че Съвместната комисия трябва да поднови дейността си след вдигане на извънредните мерки във връзка с корона кризата. „Това ще бъде в интерес на въпросите, които все още не са решени и нашите общества ги чакат“, подчерта доц. Кайчев.

Интервюто – от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Обявите за работа намаляват с 8% за месец

През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..

публикувано на 03.12.24 в 15:01

Изборът на главен прокурор ще отпуши политическия процес

"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..

публикувано на 03.12.24 в 10:59

Съпричастност към инвалидите няма, шампиони сме на думи

„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно  не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..

публикувано на 03.12.24 в 08:05

Ключ в либерализацията на жп транспорта са субсидиите

Министър Красимира Стоянова предлага разделяна на жп мрежата у нас на 3 лота – 1.   София-Пловдив-Бургас 2.   София-Горна Оряховица-Варна 3.   Всички останали линии Разделението се прави с цел предстояща либерализация на жп транспорта у нас. „ Тези 3 лота не са най-ефективният начин за разделението на..

публикувано на 02.12.24 в 16:57

Институциите като мутри влизат да избиват животните

Какво се случва във Велинград, след направената втора проба на чума по овцете? Все още няма доказателства за чума, само се предполага нещо такова, БАБХ продължава да не дава никакви документи на хората!   Това заяви по Радио Пловдив Йордан Мицикулев – активист на партия „Величие“ в Пазарджик.   Той е сред организаторите на..

публикувано на 02.12.24 в 16:08