Общинските детски градини и ясли, както и млечните кухни, от 26 май ще подновят работа при засилен медицински контрол, съгласно указанията на Министерството на здравеопазването и на Министерството на образованието. Това предвижда заповед на кмета на Пловдив Здравко Димитров.
Няма да се изисква медицинска бележка, на входа ще се мери температурата и всяко дете ще бъде проверено за симптоми. Родителите ще попълват декларация за информирано съгласие и за споделена отговорност относно мерките в детските градини/ясли. Също така те трябва да уведомяват персонала за здравословното състояние на детето и ако те самите имат симптоми.
В първата седмица от работата след 26 май в работата ще се включат и медицинските лица от училищата, за да подпомогнат колегите си от предучилищна възраст. За педагогическия и непедагогически персонал ще бъдат осигурени лични предпазни средства.
„От миналата седмица активно се подготвя отварянето на детските градини и ясли. Учителите в детските градини вече провеждат анкети с родителите за желанието им да пуснат децата си. Изпратени са първите указания към директорите и в рамките на утрешния ден се очаква подробни инструкции от МОН за организирането на работата през деня и протокол за реакция при съмнения за симптоми.“ Това коментира зам.-кметът по образованието Стефан Стоянов. Той допълни, че през тази седмица ще се направи допълнителен оглед на сградите и дворовете дали са дезинфекцирани и пръскани срещу кърлежи.
Районните администрации активно се включват в подготовката на възстановяването на учебния процес в яслите и градините. Според указанията се препоръчва на всички родители, които могат да гледат децата си вкъщи, да го направят, защото опасността от заразата все още не е отминала.
Припомняме, че в анкета на Община Пловдив над 80% от родителите на деца от предучилищна възраст са готови да пуснат децата си на детска градина. Над 60% от семействата от участвалите споделиха, че отварянето на детските градини е пряко свързано със завръщането им на работа.
Директорът на ДГ "Майчина грижа" в Пловдив Маня Върбанова каза: "Имаме девет групи и сме разположени на два административни адреса. При нас над 50% от родителите имат готовност да пуснат децата на градина. Персоналът не е на 100% готов да започне, има учители, които не желаят да работят в тази среда. Моето притеснение е, че децата ще се приемат без бележки от лекар, ние ще мерим температурата на входа. Изискването е да отчитаме темепературата с живачни термометри, това допълнително ни усложнява работата.
Дали децата ще приемат учителя си с маска и с шлем?
Но пък родителите са притеснени за отпуските и за начин да осигурят отглеждане на детето, те са финансови застрашени, ако не могат да работят. Най-голяма готовност ще имаме да отворим на 26 май."
Майка на дете в Пловдив: "Честно да кажа, с голяма сигурност ще пусна детето си на детска градина, защото то има нужда от средата там. Ние родителите работим, повечето от нас са с работно време, което не ни дава възможност да се грижим за тях. По-добре те да са на градина, за да могат да се социализират, да се учат на дисциплина, и така да пораснат. Вече имахме разговори с нашата детска градина, много от майките казват със сигурност, ча ще пуснат децата си, ако имат такава възможност."
Репортаж по темата на Живка Танчева и интервю на заместник-кмета в Пловдив Стефан Стоянов. Той посочи, че децата са над 12 000, а персоналът е 2000 души. Стоянов каза : "В готовност са кметствата по райони да осигурят дистанционни термометри, както и защитни средства и дезинфектанти. Ще опитаме една нова форма, спането да е по желание на детето, ще има осигурена дистанция."
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..