Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великите европейци - Led Zeppelin, втора част

За първи път „Лед Цепелин” се събират да свирят заедно в стаята над един лондонски музикален магазин. „Щом чух Джон Бонъм, разбрах, че от това ще излезе нещо велико. Ние тутакси започнахме да изглеждаме и да свирим като истинска група” – спомня си Джими Пейдж. Така че момчетата заминават на скандинавското турне като „Новите ярбърдс”, но скоро след края му се превръщат вече в „Лед Цепелин”. Има разни версии откъде идва името, но май наистина е плод на шеговита реплика, подхвърлена от колега музикант от „The Who” – в смисъл, че „Новите Ярбърдс” ще полетят като оловен цепелин, тоест, ще се разбият. Така или иначе, странният, направо оксиморонен смисъл на името „Лед Цепелин” допада на групата и тя го приема без колебание. Променят обаче начинът, по който се изписва на британски английски думата „оловен”, за да не го четат погрешно невежите американци. Защото пък невидимият пети член на групата, мениджърът Питър Грант, междувременно е сколасал да уреди първото им американско турне за януари 1969 и да сключи изумително изгоден договор за записи. Компанията „Атлантик Рекърдс”, която работи основно с блус, соул и джаз музиканти, в онзи момент започва да се интересува все повече също от британския прогресив рок. И Грант успява да ги накара, без дори да са виждали „Лед Цепелин”, да им платят аванс от 150 000 долара и да им предоставят страхотна свобода за това кога ще се провеждат турнетата, кога ще се издават албумите и какво ще бъде оформлението на обложката. С пари в джоба и заредени с вяра в успеха, Пейдж, Плант, Джоунс и Бонъм се качват на оловния цепелин, прелитат с него Атлантика и кацат отвъд за първото си американско турне. Те са само на крачка от завладяването на целия свят.


Албумът „Лед Цепелин” 2, който излиза през 1969, е записан пътьом в различни студия, в паузите между концертите в Обединеното кралство и Европа, но най-вече в САЩ. Професорът по музика Стив Уоксман определя втория албум като истинската стартова точка на хеви-метъла. Групата не се спира и за миг, програмата им е много активна, свирят навсякъде из Америка, включително в по-малки клубове и зали. Сякаш бесът на творчеството ги напира неудържимо, момчетата импровизират през цялото време на сцената, понякога шоуто продължава над 4 часа, просто не могат да се спрат. И го правят с жажда и страхотно удоволствие. Този техен творчески дух неизбежно прелива към публиката, тя ги обожава, следва ги навсякъде, предава си информацията за концертите им от уста на уста. Е, разбира се – и често прави нелегални записи, които бързо се разпространяват, а това вбесява всички в „Лед Цепелин”, особено мениджъра Грант и шефа на охраната Коул. Веднъж те се нахвърлят на някакъв човек в публиката, който държи микрофон на дълга стойка и очевидно прави запис. Пребиват го сериозно, но после се оказва, че това е служебно лице - човек от санитарните власти, който измерва нивото на шума в залата. Скандалът е огромен, а групата плаща много пари, за да го потуши.


Инцидентите и скандалите не са изключение по време на турнетата на „Лед Цепелин”, напротив, дори в претръпналия свят на рок музиката, те са прочути с невероятните си, често просто шантави, но понякога дори отвратителни изстъпления. Сякаш бесът на музиката, който ги поглъща изцяло на сцената, не ги напуска в края на концерта, а трябва да го изтръгнат от себе си по друг начин. В този техен безумен свят като доста безобидно се оценява забавлението на Джон Бонъм, който обича да кара могъщия си мотоциклет из коридорите на хотела, нает за групата. Или пълното опустошаване на хотелски стаи и дружното изхвърляне на телевизор през прозореца, с което се прочуват Пейдж и Плант. По време на едно турне в Япония пък, след концерта всички отиват да се забавляват в компанията на гейши. Гейшите са длъжни да пият с клиентите, но крехките японки не могат да устоят на темпото специално на тези бесни клиенти, така че падат наоколо мъртво пияни, а управителят спешно наема нови гейши от други заведения, за да поддържа темпото. Но и това е нищо. Има не просто слухове, а достоверни разкази за това как в един американски хотел групата, или поне части от нея, се забавляват да снимат порно с пияна рижа девойка, която прави секс с мъртва риба. Да не влизам в подробности, че са доста гадни, но такива са фактите. И такива са бесовете на рока. Мнозина сега казват, че май поне част от прочутите истории за оргиите на „Лед Цепелин” са силно преувеличени и може би наистина е така. Факт е обаче, че самолетът „Боинг”, техният Starship, който от началото на 70-те вече редовно наемат за турнетата, е оборудван както за здрава работа - вътре има дори малък орган, така и за здрави купони. И в тях, освен огромни количества алкохол, участват още две дяволски изчадия – наркотиците и жените. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Планинският филмов фестивал отново ще е в Пловдив

За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...

публикувано на 22.07.25 в 09:33

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Откриват изложба живопис на художници от 60-те години

Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев.  Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“.  Разгледани ще могат да бъдат и..

обновено на 20.07.25 в 08:08