Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великите европейци - Led Zeppelin, втора част

За първи път „Лед Цепелин” се събират да свирят заедно в стаята над един лондонски музикален магазин. „Щом чух Джон Бонъм, разбрах, че от това ще излезе нещо велико. Ние тутакси започнахме да изглеждаме и да свирим като истинска група” – спомня си Джими Пейдж. Така че момчетата заминават на скандинавското турне като „Новите ярбърдс”, но скоро след края му се превръщат вече в „Лед Цепелин”. Има разни версии откъде идва името, но май наистина е плод на шеговита реплика, подхвърлена от колега музикант от „The Who” – в смисъл, че „Новите Ярбърдс” ще полетят като оловен цепелин, тоест, ще се разбият. Така или иначе, странният, направо оксиморонен смисъл на името „Лед Цепелин” допада на групата и тя го приема без колебание. Променят обаче начинът, по който се изписва на британски английски думата „оловен”, за да не го четат погрешно невежите американци. Защото пък невидимият пети член на групата, мениджърът Питър Грант, междувременно е сколасал да уреди първото им американско турне за януари 1969 и да сключи изумително изгоден договор за записи. Компанията „Атлантик Рекърдс”, която работи основно с блус, соул и джаз музиканти, в онзи момент започва да се интересува все повече също от британския прогресив рок. И Грант успява да ги накара, без дори да са виждали „Лед Цепелин”, да им платят аванс от 150 000 долара и да им предоставят страхотна свобода за това кога ще се провеждат турнетата, кога ще се издават албумите и какво ще бъде оформлението на обложката. С пари в джоба и заредени с вяра в успеха, Пейдж, Плант, Джоунс и Бонъм се качват на оловния цепелин, прелитат с него Атлантика и кацат отвъд за първото си американско турне. Те са само на крачка от завладяването на целия свят.


Албумът „Лед Цепелин” 2, който излиза през 1969, е записан пътьом в различни студия, в паузите между концертите в Обединеното кралство и Европа, но най-вече в САЩ. Професорът по музика Стив Уоксман определя втория албум като истинската стартова точка на хеви-метъла. Групата не се спира и за миг, програмата им е много активна, свирят навсякъде из Америка, включително в по-малки клубове и зали. Сякаш бесът на творчеството ги напира неудържимо, момчетата импровизират през цялото време на сцената, понякога шоуто продължава над 4 часа, просто не могат да се спрат. И го правят с жажда и страхотно удоволствие. Този техен творчески дух неизбежно прелива към публиката, тя ги обожава, следва ги навсякъде, предава си информацията за концертите им от уста на уста. Е, разбира се – и често прави нелегални записи, които бързо се разпространяват, а това вбесява всички в „Лед Цепелин”, особено мениджъра Грант и шефа на охраната Коул. Веднъж те се нахвърлят на някакъв човек в публиката, който държи микрофон на дълга стойка и очевидно прави запис. Пребиват го сериозно, но после се оказва, че това е служебно лице - човек от санитарните власти, който измерва нивото на шума в залата. Скандалът е огромен, а групата плаща много пари, за да го потуши.


Инцидентите и скандалите не са изключение по време на турнетата на „Лед Цепелин”, напротив, дори в претръпналия свят на рок музиката, те са прочути с невероятните си, често просто шантави, но понякога дори отвратителни изстъпления. Сякаш бесът на музиката, който ги поглъща изцяло на сцената, не ги напуска в края на концерта, а трябва да го изтръгнат от себе си по друг начин. В този техен безумен свят като доста безобидно се оценява забавлението на Джон Бонъм, който обича да кара могъщия си мотоциклет из коридорите на хотела, нает за групата. Или пълното опустошаване на хотелски стаи и дружното изхвърляне на телевизор през прозореца, с което се прочуват Пейдж и Плант. По време на едно турне в Япония пък, след концерта всички отиват да се забавляват в компанията на гейши. Гейшите са длъжни да пият с клиентите, но крехките японки не могат да устоят на темпото специално на тези бесни клиенти, така че падат наоколо мъртво пияни, а управителят спешно наема нови гейши от други заведения, за да поддържа темпото. Но и това е нищо. Има не просто слухове, а достоверни разкази за това как в един американски хотел групата, или поне части от нея, се забавляват да снимат порно с пияна рижа девойка, която прави секс с мъртва риба. Да не влизам в подробности, че са доста гадни, но такива са фактите. И такива са бесовете на рока. Мнозина сега казват, че май поне част от прочутите истории за оргиите на „Лед Цепелин” са силно преувеличени и може би наистина е така. Факт е обаче, че самолетът „Боинг”, техният Starship, който от началото на 70-те вече редовно наемат за турнетата, е оборудван както за здрава работа - вътре има дори малък орган, така и за здрави купони. И в тях, освен огромни количества алкохол, участват още две дяволски изчадия – наркотиците и жените. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Радослав Бимбалов

Радослав Бимбалов за романа си "Ти, подобие мое"

В петък 13-ти на книжния пазар излезе новият роман на Радослав Бимбалов "Ти, подобие мое". По този повод говорихме с автора за неговата най- актуална творба. -Твоята книга е антиутопия от нов вид- действието се развива в близкото минало, стъпило здраво в нашето вчера и застрашително заплашващо да прекрачи в общото утре. -Наистина е точно това...

публикувано на 17.09.24 в 16:40

“KOOPERATYWA” II представя художници от България и Полша

Международна изложба “KOOPERATYWA” II  представя 21 художника от България, Полша. Литва и Словакия. Тя е замислена като колекция от 25 папки, всяка от които съдържа по 21 оригинални произведения във формат А 3 на свободна тема. По-голямата част от папките са собственост на художниците, които участват в проекта, а останалите са дарени на: библиотеката..

публикувано на 17.09.24 в 11:23

Преге - предаване за света на книгите, 14 - 20 септември

1 и 2 - 2020 и 2022 17.09 Св. Мъченица София и трите й дъщериВяра, Надежда и Любов; Празник на София   1898 е роден Христо Смирненски.  От него: Горчиво кафе. Христо Ботев, 2006. Приказка за стълбата, Аксаков, 2011; Над мъртвата градинка вечерта. БП, 2013; Да бъде ден. Захарий Стоянов, 2019. Избрани творби : за ученици и..

публикувано на 16.09.24 в 17:36

Найден Тодоров се върна в НУМТИ "Добрин Петков" като министър

Министърът на културата г-н Найден Тодоров откри учебната година на училището, което го е формирало като музикант и човек. Развълнуван от срещата си с бъдещия музикален елит на България и с учителите, сред които и такива, които са били и негови преподаватели, той сподели: "Скъпи ученици, вие сте щастливи, защото учите в едно от най-добрите..

публикувано на 16.09.24 в 17:16

Спектакъл, посветен на Татяна Лолова, в "Сцена на кръстопът"

С мултимедиен спомен – спектакъл в  Камерна зала  на Драматичния театър „Татяна Лолова от А до Я. Бележки, мисли, снимки“ под съставителството и редакцията на журналиста Георги Тошев, издателство „Книгомания“ ще бъдат отбелязани 90 години от рождението на голямата българска актриса.   Събитието е в рамките на съпътстващата програма на..

публикувано на 16.09.24 в 08:33